150 lat kultu św. Walentego i 100-lecie istnienia parafii w Grodzisku
– Nasza parafia została poświęcona 2 lutego 1923 roku – mówi Roman Gawlik, sołtys Grodziska. – Odpust ku czci św. Walentego i rocznicę istnienia parafii, dzieli tylko dwanaście dni różnicy, ksiądz proboszcz Zygmunt Czech zdecydował więc, że połączymy obie uroczystości – wyjaśnia.
– Kult św. Walentego pojawił się u nas w drugiej połowie XIX wieku, kiedy wybuchła epidemia cholery – opowiada sołtys Grodziska. – Umarło wtedy wiele osób z okolicznych miejscowości. Parafianie zwrócili się wówczas do św. Walentego, który był znany z licznych uzdrowień o zakończenie epidemii, a ich prośby zostały wysłuchane. W 1873 roku, kiedy ustała epidemia cholery, mieszkańcy w podzięce i na pamiątkę tego wydarzenia, ustanowili odpust ku czci świętego, który odbywa się zawsze 14 lutego, bez względu na to, w jaki dzień tygodnia wypada to święto.
W tym roku, w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grodzisku, celebrowano sześć mszy św. – Odpust św. Walentego odbywa się nieprzerwanie od 150 lat – podkreśla Roman Gawlik. – Na samym początku XIX wieku, 14 lutego w kościele odbywały się tylko dwie msze święte, ale były też czasy, kiedy było ich nawet siedem.
Kult św. Walentego na ziemi strzeleckiej wywodzi się jeszcze z XVII wieku. – Zapiski, dokumenty wskazują, że już w drewnianym kościółku pod wezwaniem św. Katarzyny, znajdował się obraz przedstawiający świętego Walentego – wskazuje sołtys. – Ten drewniany kościół spłonął. A w nowym kościele, który zbudowano w 1814 roku, obraz świętego postawiono w ołtarzu bocznym.
Odpust w Grodzisku to wielkie święto
– To jest najważniejsze wydarzenie w Grodzisku – podkreśla Roman Gawlik. – Mieszkańcy biorą urlopy, żeby wziąć udział w jednej z sześciu mszy świętych, jakie odbywają się tego dnia, ale przyjeżdżają też ludzie z sąsiednich parafii a nawet z całej diecezji, z całego województwa opolskiego.
W minionym roku na emeryturę przeszedł proboszcz parafii w Grodzisku ks. Edward Zygadło. Obecnie proboszczem w Grodzisku i w Krośnicy jest ks. Zygmunt Czech, który świętował ten dzień z mieszkańcami po raz pierwszy. Sumie odpustowej przewodniczył biskup Waldemar Musioł.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze