Szkoła Podstawowa w Leśnicy ma 60 lat
Mury leśnickiej szkoły podstawowej zostały otwarte dokładnie 26 listopada 1962 roku. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał wtedy powstaniec śląski, Edmund Ruder. Był to ważny moment dla Leśnicy, a zarazem rozpoczęcie pewnej historii, która pisze się do dziś. - Nasza szkoła jest zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, a także pracowników, którzy dzielili i dzielą się swoimi umiejętnościami, entuzjazmem i sercem - mówi Barbara Górna, dyrektor placówki. - Wokół nas zawsze gromadziły i gromadzą się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące dobrych rozwiązań, a przede wszystkim otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci.
Przez te wszystkie lata w szkole przewinęły się tysiące uczniów, wielu nauczycieli i pracowników, zmieniali się dyrektorzy, ustrój polityczny, ewoluował jej wygląd.
- Nie ma już dawnych mebli czy pomocy dydaktycznych, są za to komputery, nowoczesne boisko wielofunkcyjne, wyposażone sale lekcyjne, wkraczamy w nowe technologie - wymienia dyrektorka. - Jesteśmy szkołą, która łączy tradycję z nowoczesnością i w której najważniejszy jest młody człowiek.
Obecnie w leśnickiej szkole uczy się 333 uczniów. O ich edukację dba szerokie grono nauczycieli, z którego spora część, podobnie jak dyrektor Barbara Górna, jest absolwentami placówki. Ich codzienne starania przekuwają się w osiągnięcia młodzieży.
- Patrząc z perspektywy czasu, stwierdzić można, że działalność dydaktyczno-wychowawcza szkoły została uwieńczona wieloma sukcesami naszych uczniów, czy to w sprawdzianach, konkursach, egzaminach ósmoklasisty czy zawodach sportowych - mówi dyrektorka. - Szkoła otrzymała liczne wyróżnienia i certyfikaty, w tym ogólnopolskie, a nawet międzynarodowe. Nasi uczniowie otrzymywali też prestiżowe nagrody i stypendia. Są oni naszą dumą i największą nagrodą.
Jubileusz 60-lecia powstania placówki był doskonałą okazją do świętowania. Rozpoczęła je msza święta, którą w kościele w Leśnicy, odprawili Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej, ksiądz proboszcz Henryk Pasieka oraz ksiądz wikary Marcin Fikus. Następnie wszyscy udali się do szkoły.
Tam uczniowie zabrali gości, wśród których byli absolwenci, grono pedagogiczne, władze gminy, powiatu, województwa opolskiego, przedstawiciele oświaty i instytucji, z którymi współpracuje placówka, w podróż po historii szkoły, a także przygotowali dla nich taneczne widowisko. Specjalny, muzyczny występ przygotował też Alojzy Kwoczała, mieszkaniec Poręby.
Spotkanie było również okazją do złożenia życzeń i podziękowań wszystkim tym, którzy wspierali i wspierają funkcjonowanie placówki. Goście otrzymali pamiątkowe certyfikaty i odznaki, zdobywając tytuł "Przyjaciela Szkoły". Z kolei dzieci po południu bawiły się podczas dyskoteki szkolnej, zorganizowanej przez samorząd uczniowski i rodziców, świętując i ciesząc się z jubileuszu swojej szkoły.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze