1 listopada to ważny dzień dla katolików. Odwiedzają wtedy groby bliskich zmarłych, przyjaciół, krewnych. Przygotowania do obchodów Wszystkich Świętych trwają już od początku października. W sklepach i na targowiskach szukamy zniczy, kwiatów, wiązanek, bo ładnie chcemy przystroić groby. W tym wszystkim łatwo się jednak zatracić i wpaść w zakupowy szał. W ostateczności często przekłada się to na to, że na pomnikach poustawianych jest mnóstwo rzeczy i ci, którzy przyjdą później, nie mają gdzie ustawić swojego znicza...
Praktycznie wszystkie cmentarze w naszym powiecie należą do miejscowych parafii. W Strzelcach Opolskich cmentarze, gdzie chowani są zmarli, znajdują się przy kościele pw. św. Barbary oraz przy ul. Gogolińskiej. Ten drugi jest komunalny. Każdego roku przybywa tutaj około stu grobów, a to oznacza, że kwiatów i zniczy w kontenerach jest coraz więcej.
- Śmieci z cmentarza komunalnego odbierane są raz w miesiącu, jednak w październiku i listopadzie częstotliwość wywozu wzrasta nawet kilkukrotnie - mówi Bartłomiej Poźniak, kierownik biura cmentarza komunalnego w Strzelcach Opolskich i dodaje, że po dniu Wszystkich Świętych będzie można mówić o dokładnych liczbach.
Problemem jest również brak segregacji śmieci. Często będąc na cmentarzach widzimy, że w jednym kontenerze są wrzucone żywe kwiaty, szklane znicze, czy wypalone plastikowe wkłady.
- Na cmentarzu prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów, jednak w praktyce bywa różnie i zdarza się, że np. w żółtym pojemniku na plastik można znaleźć doniczkę z uschłą rośliną - dodaje Bartłomiej Poźniak. - Mamy też regał na znicze, ludzie z niego korzystają cały rok, ale największym wzięciem cieszy się właśnie w październiku.
Łatwo zauważyć, że wśród wielu panuje przekonanie "zastaw się, a postaw". Na grobie ma być dużo, ładnie i lepiej niż u sąsiada. Takie zachowanie nie podoba się tym, którzy po pierwsze nie lubią przesytu, po drugie nie chcą wydawać zbyt wielu pieniędzy na coś, co potem i tak wyląduje kosztu. Również księża nawołują do tego, by mniej ustawiać na pomniku, a bardziej skupić się na duchowym przeżyciu tego dnia i modlitwie.
- Nie chciałbym podawać kwot, ale dużo płacimy za wywóz śmieci - mówi jeden z księży. - Staramy się zachęcać ludzi, żeby np. na pogrzebach składali mniej kwiatów. Przecież później to trzeba i tak wyrzucić. Ważniejsza jest pamięć o zmarłych, modlitwa. Znicz zapalamy symbolicznie - dodaje.
Dobrze wie o tym młodzież z naszych szkół. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu, które funkcjonuje w strzeleckim liceum, włączyli się do działań w ramach ministerialnego projektu "Szkoła Pamięta". Kilka dni temu odwiedzili cmentarz parafialny w Strzelcach Opolskich, uporządkowali część zapomnianych nagrobków. Zapalili też znicze na grobach pedagogów z liceum i osób związanych z historią ziemi strzeleckiej. Również uczniowie jednej z klas Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zajęli się renowacją nagrobków sióstr służebniczek na cmentarzu parafialnym.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze