Stoimy przed aktualizacją dokumentu, który jest strategią rozwoju systemów energetycznych gminy Kolonowskie. Wymóg takiego opracowania narzucają dwie ustawy – pierwsza o samorządzie gminnym, a druga dotyczy prawa energetycznego - mówił na sesji Jacek Kichman z Ekopol-Projektu, który kierował zespołem przygotowującym dokument. Zgodnie z prawem energetycznym, powinien on mieć horyzont czasowy 15 lat, dlatego sporządzony został na lata 2022-2037.
- Ten dokument jest pomocny w kreowaniu polityki energetycznej gminy Kolonowskie. Nie rozwiąże wielu szczegółowych zadań, bo na to jest miejsce w innym dokumencie, który państwo macie zaktualizowany. To plan gospodarki niskoemisyjnej i tam są rozpisane zadania, redukcje itd. Nasz projekt kreuje politykę energetyczną gminy, a także będzie pomocny przy aplikowaniu o środki zewnętrzne w zbliżającej się perspektywie unijnej - zaznaczył Jacek Kichman.
Norbert Koston, burmistrz Kolonowskiego, podkreśla, że dokument - aktualizowany raz na trzy lata - jest bardzo ważny, szczególnie teraz, podczas kryzysu energetycznego.
- To podsumowanie tego, co się u nas dzieje, jakie przeprowadzamy inwestycje w zakresie energii i ogrzewania, a także podstawa do dalszego planowania, która będzie pomocna np. podczas faktycznego zawiązania się klastra energii w gminie - mówi Norbert Koston.
Gmina Kolonowskie zaopatrywana jest w energię elektryczną za pomocą torów głównych linii średniego napięcia wychodzących z głównych punktów zasilania w Zawadzkiem i Ozimku.
- Omawiany dokument rozpatruje również możliwe scenariusze, jakie mogą się wydarzyć, jeśli chodzi o energię i jak możemy się na nie przygotować - dodaje burmistrz.
Opracowanie aktualizacji trwało kilka miesięcy.
- Jesteśmy po procesie konsultacji społecznych z mieszkańcami, mamy trzy niezbędne opinie. To opinia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu, który powiedział, że nasze działania nie zaszkodzą przyrodzie. Opinia sanepidu opolskiego, który bada dokument pod kątem ochrony zdrowia ludzi i też dał nam zielone światło. Trzecią główna opinią jest opinia marszałka województwa opolskiego, czyli całego zarządu, który w formie uchwały przyjął pozytywną opinię - mówił na sesji Jacek Kichman.
Dokument został przygotowany spójnie z dokumentami wyższego szczebla. Obowiązkowym punktem jego sporządzenia było także zwrócenie się do sąsiednich gmin, czyli w naszym przypadku są to Zawadzkie, Ozimek, Dobrodzień, Strzelce Opolskie i Jemielnica. Wyraziły one wolę współpracy z gminą Kolonowskie w zakresie zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe.
- Współpraca między gminami dotycząca systemu energetycznego (ciepło, energia elektryczna, paliwa gazowe) powinna być realizowana głównie w ramach działalności przedsiębiorstw energetycznych. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, gmina Kolonowskie i gminy z nią sąsiadujące winny współpracować przy rozbudowie i modernizacji systemów elektroenergetycznych, stanowiących wspólną infrastrukturę, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Rozbudowa systemu gazowniczego może w przyszłości wymagać współpracy między gminami ościennymi. Ponadto gminy powinny współpracować ze sobą w kreowaniu gospodarki niskoemisyjnej - czytamy w dokumencie.
Stopień gazyfikacji gminy wynosi 4,2%. Źródłem zasilania w gaz ziemny Kolonowskiego jest gazociąg średniego ciśnienia relacji Zawadzkie – Kolonowskie, zaś w Spóroku gazociąg średniego ciśnienia relacji Ozimek – Spórok.
Jak zaznaczył Jacek Kichman, w zakresie energetyki i ciepła gmina będzie się rozwijać, jednak potrzebuje do tego wsparcia z zewnątrz. Całą prezentację i dokument znajdziecie na stronie bip.kolonowskie.pl.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze