Wielka kroszonka w centrum Otmic
O wyjątkowy wygląd kroszonki zadbały Monika Klyszcz i Magdalena Barteczko, które włożyły w nią wiele trudu i godzin pracy. Wzór namalowany na dużej kroszonce, jest odzwierciedleniem kroszonki lokalnej twórczyni Lidii Fiech z Otmic. Osobiście nadzorowała prace i pomagała malować, szczególnie, gdy już mocno kurczył się czas.
- Starałyśmy się odtworzyć jajo tak, aby było w stu procentach dziełem otmickich rąk. Z wzorem opolskim, ale tak naprawdę to nasze jajko otmickie - mówi Monika Klyszcz.
- Dla gminy to duży prestiż, że mamy taką kroszonkę. Zwłaszcza, że prace kroszonkarskie są u nas bardzo popularne. Panie różnymi technikami zdobią jajka, a w okresie Wielkanocy w Otmicach odbywa się jarmark, na którym są warsztaty zdobienia jaj. Myślę, że ta kroszonka idealnie wpasowała się w tę miejscowość, a my jako gmina będziemy zmotywowani do tego, aby podtrzymywać tradycję i rozszerzać nasze działania związane z kroszonkarstwem wśród dzieci i młodzieży - deklaruje wójt Brygida Pytel.
- Kroszonka to symbol Opolszczyzny, dlatego chcieliśmy mieć go u siebie. Nasza mieszkanka, Lidia Fiech, jest lokalną twórczynią kroszonek. To właśnie jej wzór został przeniesiony na tę dużą kroszonkę, którą teraz możemy podziwiać - cieszy się sołtys Otmic Roman Larisz.
- Akcja "Opolska kroszonka" ma na celu uhonorowanie tych miejscowości, w których żyją, tworzą artyści ludowi, twórcy kroszonek. W województwie opolskim mamy już 8 takich kroszonek. Do tego grona dołączyła gmina Izbicko, więc obecnie jest już 9. Za tydzień stanie 10. w Tarnowie Opolskim. Kroszonka sama w sobie jest imponującym pomnikiem niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dlatego popularyzowanie tej twórczości i tradycji jest bardzo istotne - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze