Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Wyłowiono już trzy tony śniętych ryb!
Śnięte ryby w Kanale Gliwickim zauważył jeden z wędkarzy pod koniec wakacji. Od tego czasu rozpoczęły się intensywne patrole na drodze wodnej, a także wyławianie śniętych ryb. Problem jest przede wszystkim w mającej około 6 km długości III sekcji Kanału Gliwickiego, pomiędzy śluzami Sławięcice i Rudziniec. W poniedziałek 5 września Wody Polskie informowały, że z kanału wyłowiono ponad tonę śniętych ryb. Komunikat opublikowany we wtorek 6 września przyniósł jeszcze bardziej zatrważające wieści.
"Ilość śniętych ryb, jaka do tej pory została podjęta z wód tego odcinka Kanału Gliwickiego, szacowana jest łącznie na ok. 3 tony" - poinformowano. - "Ich odławianie będzie kontynuowane w zależności od sytuacji. Na obiekcie trwają działania WIOŚ i PIW" - dodano.
Tomasz Scheller, radny Kędzierzyna-Koźla ze Sławięcic zaangażowany w odławianie śniętych ryb wskazuje, że wspomniane trzy tony można liczyć w tysiącach małych i dużych sztuk. Zauważa, że o ile w minionym tygodniu były to ryby głównie małe, tak teraz wyławiane dużo większe, kilkuletnie okazy, mające nawet po 100 cm długości.
"W tamtym tygodniu były to głównie okonie i płotki, a teraz są to również szczupaki, sandacze, bolenie. Wszystkie te ryby transportowane są na śluzę u nas w Sławięcice i stąd zabierane przez PZW do utylizacji" - opisuje.
Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Jest alert RCB!
Na tym nie koniec. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało komunikat z informacją o wprowadzeniu zakazu korzystania z Kanału Gliwickiego od śluzy Rudziniec do śluzy Sławięcice.
W odławianie śniętych ryb od kilku dni zaangażowani są pracownicy Wód Polskich oraz strażacy. Wśród nich są strażacy z powiatu strzeleckiego, a liczba jednostek zaangażowanych w akcję na kanale rośnie. Do tej pory w działaniach uczestniczyli strażacy:
- JRG Strzelce Opolskie
- OSP Ujazd
- OSP Niezdrowice
- OSP Krośnica
- OSP Staniszcze Wielkie
- OSP Zawadzkie
Tomasz Scheller zauważa, że nadal nie ma oficjalnej informacji na temat tego, co się dzieje z kanałem i rybami. "W tamtym tygodniu mówiło się o zbyt małej ilości tlenu i zasoleniu wody, teraz mówi się o złotych algach i zbyt dużym natlenieniu wody. Czy jesteśmy bezpieczni? Kiedy się to skończy?" - pyta.
Wody Polskie w Gliwicach informują, że to one zajmować będą się utylizacją śniętych ryb wyłowionych z Kanału Gliwickiego.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze