Dni Krośnicy 2022. Impreza wróciła po długiej przerwie
- Ostatnie Dni Krośnicy odbyły się w 2011 roku. Od tego czasu organizowaliśmy mniejsze rodzinne festyny albo dożynki – mówi sołtys Jan Błyszcz. – Wszystko dlatego, że nie mieliśmy gdzie zrobić wielkich Dni Krośnicy. Dawny rozległy teren został zasiedlony przez nowe domy, a także posłużył jako składowisko dla urobku podczas budowy kanalizacji. Te miejsca we wsi, którymi dysponujemy jako sołectwo, są za małe, by pomieścić tylu gości, co przed laty.
W tym roku, jako że przypada rocznica imprezy oraz jubileusz samej wioski, udało się porozumieć z prywatnym właścicielem innego terenu i na jego polu zorganizować trzydniowe spotkanie. Ze sceny wybrzmiały podziękowania za możliwość spotkania w tym miejscu.
W piątek wieczorem zaśpiewał miejscowy zespół Echo Krośnicy, na scenie pojawili się również kabaret Chyba, zespół DOX oraz Dj JohnX. W sobotę można było zobaczyć występy przedszkolaków, kabaretu Kafliki, zespołu Freaky Boys, a wieczorem zatańczyć z Bartkiem i Sebastianem.
Dni Krośnicy 2022. Pożar stodoły i nieobecne karuzele
W niedzielę została odprawiona uroczysta msza św. za mieszkańców Krośnicy z okazji 725-lecia wsi. Później na scenie prezentowali się Blaskapelle ze Świbia, medalistki z grupy tanecznej Re-fleks z Krośnicy, Jacek Kierok, Echo Krośnicy, Szlagier Maszyna.
- O mały włos, a plany pokrzyżowałby nam pożar nieczynnej stodoły. Wybuchł tuż przy placu rekreacyjnym w czwartek wieczorem, kiedy mieliśmy już na piątek rozstawione namioty, rollbary, był też bus z piwem. Strażacy polewali je wodą, żeby się nie zajęły ogniem. Na szczęście plac nie ucierpiał. Następnego dnia nasi strażacy umyli namioty, ławy, stoły i parasole, bo osiadł na nich pył i kurz po pożarze – opowiada sołtys.
Innym zmartwieniem tuż przed rozpoczęciem imprezy było odwołanie karuzel dla dzieci.
- Okazało się, że pojechały na inne dużo większe wydarzenie, gdzieś w góry - mówi Jan Błyszcz. – Przykro mi z tego powodu. Jeden z gości uznał, że może to lepiej… bo ma pięcioro dzieci i dzięki temu nie wyda pieniędzy na karuzele.
Za to dla dzieci dostępnych było kilka dmuchańców, trampoliny, przejażdżki na koniach, strażacka piana i wata cukrowa. Nikt się nie nudził.
Dni Krośnicy 2022. Wieś liczy sobie 725 lat
Krośnica to zgrana wioska, znana mieszkańcom województwa. Przed laty uzyskała tytuł Najpiękniejszej Wsi Opolskiej.
- Pierwsza wzmianka o Krośnicy pochodzi z 1297 roku, z dokumentu biskupa wrocławskiego Jana III. Podniósł on kościół w Raszowie do rangi parafialnego, wymieniając w piśmie kolejne wsie przynależne do nowo powstałej parafii, między innymi Krośnicę – przypomina sołtys Błyszcz. – Jak podają kroniki, do 1436 roku Krośnica była własnością książąt opolskich, później przeszła w ręce hrabiów von Strachwitz z Szymiszowa.
W niedzielę na zakończenie Dni Krośnicy wybrzmią najnowsze hity w wykonaniu DJ-ów Radia Park i DJ JohnX.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze