Duży wzrost liczby wypadków rolników w powiecie strzeleckim
Ostatnio poparzeniu uległ żniwiarz w gminie Ujazd. Płonął też sprzęt rolniczy w Jemielnicy i Strzelcach Opolskich. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków? Jak wskazuje Ernestyna Wilczek, kierownik placówki terenowej KRUS w Strzelcach Opolskich, to m.in.:
- wykonywanie czynności bez usunięcia zagrożenia (np. niewyłączenie maszyny lub zasilania);
- niewłaściwe usytuowanie urządzeń, maszyn i narzędzi na stanowisku pracy;
- używanie nieodpowiedniego obuwia roboczego;
- niekorzystanie z drabiny lub nieprawidłowy sposób wchodzenia na nią i schodzenia z niej, a także z podestów i rusztowań podczas pracy na wysokości;
- zły stan nawierzchni podwórza (nierówne, nieutwardzone, śliskie, grząskie);
- brak ciągów komunikacyjnych;
- pośpiech;
- brak dbałości o porządek.
- W porównaniu do poprzednich dwóch lat nastąpił znaczny wzrost liczby zgłaszanych wypadków, o około 100 proc. - podkreśla.
Wypadki w pracach rolniczych zgłaszane są do KRUS w celu wypłaty odszkodowania. Jednak wiele osób nie otrzymuje świadczenia, mimo że wypadek został uznany jako zdarzenie przy pracy w gospodarstwie rolnym. Jak wyjaśniają przedstawiciele Kasy, ma to związek z niespełnieniem warunku długotrwałego leczenia lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, a sam fakt zaistnienia wypadku nie jest podstawą do otrzymania odszkodowania.
- W zmodyfikowanych zasadach ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym znalazły się nowe tematy dotyczące organizacji pracy, ochrony środowiska naturalnego, zabezpieczenia przeciwpożarowego, postępowania z substancjami szkodliwymi, takimi jak środki ochrony roślin, paliwa i nawozy oraz, co jest bardzo ważne, dbania o stan psychofizyczny w momencie przystępowania do pracy - mówi kierowniczka placówki. - Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadku, należy przede wszystkim zorganizować pracę tak, aby zapobiec spiętrzeniu się czynności i przemęczeniu. Należy robić przerwy na odpoczynek oraz działać bez pośpiechu. Ważne, by wyrobić nawyk stałej dbałości o czystość i porządek, nosić odpowiednią, przylegającą do ciała odzież roboczą, buty robocze (nie sandały czy klapki) na antypoślizgowej podeszwie, adekwatne do wykonywanej pracy.
Wiaderka, taczki, narzędzia powinny mieć w obejściu swoje miejsce. Progi i uskoki w przejściach, budynkach warto pomalować barwami ostrzegawczymi. Otwory i okienka najlepiej zabezpieczyć barierkami i listwami. Koniecznie należy obsługiwać maszyny zgodnie z ich instrukcjami, na bieżąco wykonywać ich konserwację i naprawę, wyłączać napęd podczas postoju.
Policjanci z kolei przypominają, by mieć na oku dzieci.
- Nie dopuszczajmy naszych nieletnich dzieci do obsługi i prowadzenia pojazdów i maszyn rolniczych - apeluje mł. asp. Łukasz Golinowski z komendy w Głubczycach, gdzie co roku dochodzi do wielu wypadków podczas żniw.
Przypomina też, że przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest bardzo niebezpieczne i narusza przepisy.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze