Odpust ku czci św. Anny
Na Górę św. Anny z 9-letnią Laurą i 5-letnią Nadią - pieszo przyszli na odpust rodzice Daria i Marcin Skoludowie z Lichyni. Piesza pielgrzymka z ich parafii Zalesie Śląskie na Górę św. Anny jest już tradycją.
- To jest równocześnie rodzinna tradycja – mówi pani Daria. – Trzeba dzieci uczyć tego, w czym sami wyrośliśmy. Nas też rodzice tak prowadzili. A we wczesnym dzieciństwie częściej ołma, czyli babcia. My zawsze modlimy się tu o zdrowie dla całej rodziny. W pierwszy weekend lipca byliśmy na Górze św. Anny na rowerach na pielgrzymce dzieci.
Jedną z tradycji związanych z odpustem ku czci św. Anny jest przenoszenie w procesji – ten jeden raz w roku - figurki św. Anny z bazyliki do groty. W tym roku feretron z figurą nieśli muzycy z orkiestry z parafii Góra św. Anny (obchodzi ona w tym roku 60 lat istnienia). Honorową straż przy figurze pełnili w czasie liturgii strażacy z Wysokiej.
Figura św. Anny jest czczona na Górze św. Anny od pierwszej połowy XVII wieku. Ale sam kult świętej jest znacznie starszy. Za początek istnienia sanktuarium w tym miejscu uważa się rok 1480. Jak czytamy na stronie sanktuarium, biorąc pod uwagę styl, kształt, szkołę rzeźbiarską czy okres sztuki, w którym wykonywano podobne dzieła, historycy określają czas powstania figury św. Anny na II połowę XV wieku.
- Tutaj lud Śląska utrudzony, a czasem ubrudzony pracą przyjeżdżał przez wieki, aby odpocząć i nabrać nowego ducha – mówił witając pątników o. Jonasz, gwardian klasztoru Franciszkanów. – Żeby odkryć, po co żyję i dokąd zmierzam. Nasi ojcowie znajdowali tu odpowiedź: Wszystko zmierza ku Bogu. Nasze czasy są mniej ubrudzone, ale równie trudne. W naszych sercach jest wiele pytań, wątpliwości i trosk i jutro. Tu przybywamy, by się wsłuchać, co mają nam do powiedzenia Pan Bóg i św. Anna.
Biskup opolski Andrzej Czaja zachęcał do modlitwy dziękczynnej za 50 lat diecezji opolskiej. – Niech tu na górze ufnej modlitwy ma miejsce czas odnowienia naszego przymierza z Bogiem. Wsparci orędownictwem św. Anny pamiętajmy, że jesteśmy dziećmi Boga, członkami Kościoła, dziedzicami Królestwa Bożego. Złóżmy przed Bogiem zobowiązanie, że chcemy mu być wierni zachęcał.
Arcybiskup Stanisław Budzik mówił, nawiązując do postaci św. Anny, o znaczeniu świeckich, w tym kobiet w Kościele.
– Kobiety nie tylko stoją w pierwszym szeregu modlących się i uczestniczących w liturgii – mówił. – Studiują teologię, uczą religii, podejmują pracę w kuriach i sądach kościelnych, angażują się w mediach katolickich, niezastąpione są w poradniach rodzinnych i w działalności charytatywnej. Dzięki obecności kobiet wspólnoty kościelne zyskują więcej rodzinnego ciepła, otwierają się na ludzkie potrzeby. (…) Duszpasterze mogą się wiele nauczyć od kobiet., od wiernych, a wierni od duszpasterzy. Trwa wymiana darów. Potwierdza to synod zwołany przez papieża Franciszka. Papież pragnie, byśmy się nauczyli rozmawiać ze sobą.
- Św. Anna, patronka tego sanktuarium i diecezji opolskiej wydała na świat i wychowała Maryję, Matkę naszego Pana – dodał. – Jest pierwszą w rzędzie świętych kobiet idących przez dzieje Kościoła. Nic dziwnego, że cieszy się ogromnym szacunkiem i czcią na całym świecie. Także tu figura świętej przyciąga wiernych z bliska i z daleka. W 1983 papież Jan Paweł II mówił tutaj: Wpatrujcie się w figurę św. Anny, która trzymając na ręku Chrystusa i Jego Matkę, jest symbolem i łączniczką pokoleń, patronką wychowania i życia rodzinnego. Dlatego tak chętnie tu – także z myślą o młodym pokoleniu - przychodzicie. By w jej ręce złożyć wasze troski i bóle.
Dopełnieniem odpustowej sumy były odprawione w grocie po południu nieszpory. Gwardian przypomniał, że – decyzją papieża Franciszka – niedziela poprzedzająca uroczystość św. Anny jest w Kościele dniem szczególnej pamięci o osobach starszych – babciach i dziadkach. Także jako o tych, którzy przekazują wiarę.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze