- W 2012 roku kierownik oświaty powiatu dał mi zadanie, które polegało na napisaniu autorskiego programu merytorycznego o twórczości Brunona Schulza. Od tego czasu przez siedem lat wraz z uczniami prowadziłam badania nad jego życiem i dziełami - opowiada pani Anna.
- Naszym zdaniem Schulz jest artystą modernizmu nie tylko na Ukrainie czy w Polsce, ale również na całym świecie. Jego twórczość jest unikatowa, ponieważ pisana przez niego proza jest syntezą charakterystycznych cech wielu modernistycznych i awangardowych ugrupowań - ekspresjonizmu, impresjonizmu, magicznego realizmu i surrealizmu oraz „potoku świadomości”. Ponadto jest ona głęboko realistyczna. Nie trzeba więc szukać historycznych ksiąg, wystarczy poznać Schulza, żeby zrozumieć, jaki był Drohobycz i jego mieszkańcy w tamtym czasie - dodaje.
Młodzież szkolna pod opieką pani Anny aktywnie uczestniczyła w Festiwalach Schulzowskich w Drohobyczu, a także innych projektach kulturalnych związanych z kulturą polską, w tym Schulza.
- Analizowaliśmy opowiadania Schulza, wspomnienia o nim. Odwiedziliśmy też miejsca związane z jego życiem. Na Ukrainie naszym celem było wprowadzenie twórczości artysty do szkolnego programu, dlatego bardzo się staraliśmy. Występowaliśmy przed nauczycielami, drukowaliśmy materiały na stronach ukraińskiego dziennika dla nauczycieli literatury obcej, a także pracowaliśmy w Małej Akademii Nauk. W liceum urządziliśmy pokój w całości poświęcony Schulzowi - opowiada pani Anna.
Jak dodaje, prezydent Ukrainy wydał przepis o obowiązkowych uroczystościach, które związane są z obchodzoną w tym roku 120. rocznicą urodzin Schulza i 70. rocznicą jego śmierci. Też w związku z tym jesienią 2021 roku polski senat ogłosił rok 2022 rokiem Brunona Schulza.
- Odkryliśmy Schulza dla siebie i dajemy go wszystkim. Chciałabym przekazać nasze osiągnięcia dzieciom ze Strzelec Opolskich. Na razie nie udało mi się tego osiągnąć, ale może jesienią uda się coś zorganizować. Jestem przekonana, że każdy kto uważa siebie za patriotę, powinien chociaż jeden raz spróbować zagłębić się w ten zaczarowany świat Schulza. Mam nadzieję, że jego twórczość, znana i podziwiana na całym świecie, zostanie należycie zbadana również w Strzelcach - dodaje pani Anna.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze