Termin składania propozycji, jak zmniejszyć zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi minął 8 lipca. Dokładna liczba wniosków, które ZUS przyjął od pracodawców to 3980, czyli o o 16 proc. więcej niż w roku 2021 roku.
- Przedsiębiorcy i właściciele firm z naszego regionu przesłali 101 wniosków o dofinansowanie pomysłów na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy - mówi Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.
- W skali kraju średnia kwota, o jaką wnioskowali pracodawcy została oszacowana na 98,5 tysiąca złotych. Najliczniej wnioski wpływały od pracodawców z największych i najludniejszych województw, bo z wielkopolskiego i śląskiego, odpowiednio 548 i 500 wniosków. Dofinansowanie może pokryć do 80 % szacowanej wartości projektu, a pracodawcy mogą otrzymać od 10 do nawet 300 tysięcy złotych - dodaje.
Projekty przedstawione przez wnioskodawców wskazują na poprawę warunków pracy ponad 58 tys. pracowników z całej Polski. Najwięcej pracowników objętych dofinansowaniem jest zatrudnionych w dużych i średnich przedsiębiorców, w sumie ponad 40 tys. Jednak to małe i mikro firmy złożyły większość wniosków w konkursie, mikroprzedsiębiorstwa – 1538, a mali pracodawcy – 1435.
Pracodawcy mogą zdobyć dofinansowanie na działania, które zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo
pracy na wysokości.
Najwięcej wniosków płatnicy składek złożyli w obszarach:
- sprzęt i urządzenia służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo- szkieletowego - 260
- urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza - 132
- sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach pracy - 107
- sprzęt i urządzenia służące do poprawy bezpieczeństwa pracy w przypadkach narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne - 82
- oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym - 48
Łączna kwota, jaką ZUS planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy, wynosi w tym roku budżetowym 90 mln złotych. To o 15 mln zł więcej niż w poprzedniej
edycji konkursu. W konkursie mogli wziąć udział aktywni przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłacaniem składek i podatków oraz nie korzystali z dofinansowania ZUS w ostatnich trzech latach. Nie mogli też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem. Najlepsze projekty wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze