- Zawartość fluorków jest różna - średnio waha się między 1,44 mg/l a 1,64 mg/l., czasami przekracza wartość zalecaną, wynoszącą 1,5 mg/l. Tak niewielkie przekroczenia nie zagrażają zdrowiu konsumentów - jesteśmy na granicy błędu pomiarowego. Mając jednak na względzie obowiązek stałego dotrzymywania obowiązujących prawnie wymagań, uzyskaliśmy odstępstwo na dostarczanie wody z zawartością fluorków w wartości powyżej wartości dopuszczalnej - mówi Kamil Koj, prezes Kanalizacji Gminy Kolonowskie.
Dodaje, że według Światowej Organizacji Zdrowia zawartość fluorków w wodzie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia przy zawartości do 4 mg/l. Uznaje ona 1,5 mg/l za limit gwarantujący pełne bezpieczeństwo dla zdrowia i ochronę przed niepożądanymi skutkami np. możliwymi przebarwieniami na zębach.
- W wielu krajach stosowane jest dodatkowe fluoryzowanie wody, co bardzo korzystnie zapobiega rozwojowi próchnicy, zwłaszcza u dzieci. Kiedyś także w Polsce woda celowo była fluorowana jednak zrezygnowano z tego, ponieważ większość ujmowanej wody zawierała minimalną zalecaną dawkę 0,5 mg/l. Na ujęciu w Kolonowskiem fluoryzacji nie stosowano - mówi Kamil Koj.
- Literatura fachowa, w tym wytyczne WHO dotyczące jakości wody do picia wskazują, że w przypadku podwyższonej zawartości fluorków w wodzie nie jest wskazane na danym obszarze, czyli w naszym przypadku w Kolonowskiem, Staniszczach Małych i Staniszczach Wielkich, stosowanie past do zębów zawierających fluor, co zalecamy naszym mieszkańcom. Dodatkowo, wykorzystanie wody butelkowanej do picia dla dzieci (głównie do 26 miesiąca) o zawartości fluorków do 0,7 mg/l może jeszcze zmniejszyć to niewielkie ryzyko przebarwienia zębów - dodaje.
Spółka dąży do tego, żeby woda dostarczana mieszkańcom mieściła się w wyznaczonych parametrach.
- Obecnie jesteśmy na etapie prowadzenia badań, przy współudziale kadry profesorskiej Politechniki Śląskiej oraz Opolskiej, nad metodą zmniejszenia zawartości fluorków w wodzie pitnej. Do tej pory poprawiliśmy system napowietrzania wody surowej na stacji uzdatniania wody, zmodernizowaliśmy automatykę pracy pomp głębinowych i zakupiliśmy spektrofotometr, aby móc praktycznie każdego dnia wykonywać badania, a wyniki odnieść do systemu hydraulicznego stacji uzdatniania wody - podkreśla prezes.
- Wszystko wskazuje na to, że źródło pochodzenia fluorków w naszej wodzie jest naturalne, a badania dowodzą, że występuje on na terenie Polski w wartościach śladowych, w szczególności na Opolszczyźnie i na Pomorzu. Należy mieć na uwadze także fakt, że fluor występuje nie tylko w wodzie, ale również w artykułach spożywczych takich jak jabłka, ziemniaki, szpinak, wołowina, wieprzowina, banany czy ryż, a nawet w herbacie i to one są głównym źródłem dostawy do organizmu. W suplementach diety zawartość dobowa fluoru jest dopuszczona na poziomie 3,5 mg/dobę. Mając powyższe na uwadze, pracując nad zmniejszeniem zawartości fluorków w wodzie, dążymy do tego, aby nasi odbiorcy mieli pewność, że woda przez nas dostarczana jest nie tylko bezpieczna dla zdrowia, ale spełnia także najwyższe wymagania jakościowe - zapewnia Kamil Koj.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze