"Międzywojenny odlot" uczennic ze Strzelec Opolskich wygrywa konkurs
Zadaniem uczestników było wykonanie projektu graficznego, dokumentacji technicznej i prototypu planszówki, której tematyka miała się skupiać na historii polskiej myśli technicznej, dorobku wynalazców i konstruktorów.
- Na początku sporo nagłowiłyśmy się nad tym, o czym zrobić tę grę. Ja mam młodsze rodzeństwo, małego bratanka, i oni interesują się samolotami. Uznałyśmy, że pójdziemy w lotnictwo. Najpierw szukałyśmy informacji, bardzo dużo pomagał nam nauczyciel Grzegorz Łukasik. Jeśli chodzi o grafikę, to nie było problemu, bo jesteśmy w takiej klasie, ale najtrudniej było zrobić instrukcję, bo wszystko musiało mieć ręce i nogi, być składne i logiczne - opowiada Martyna Czekała.
Dziewczyny swoją grę skupiły na czterech polskich inżynierach z okresu dwudziestolecia międzywojennego, którzy przyczynili się do rozwoju polskiego i światowego przemysłu lotniczego. To:
- Wacław Czerwiński (szybowiec WWS-1),
- Antoni Kocjan (szybowiec Orlik 3),
- Wsiewołod Jakimiuk (samolot PZL.50 Jastrząb)
- Zbysław Ciołkosz (samolot PZL.27).
- Gracze naszego „Międzywojennego Odlotu” wcielają się w role konstruktorów, a ich celem jest zebranie wszystkich części potrzebnych do zbudowania jednej z czterech wspomnianych maszyn. W sumie wyszło, że w naszej grze nie trzeba używać kostki - do każdego z czterech inżynierów jest po 15 pytań o różnych poziomach trudności plus pola dodatkowe. Postawiłyśmy też na modele 3D, za poprawne odpowiedzi uczestnicy otrzymują jeden element maszyny - dodaje Martyna. - Wszystko bardzo się przeciągało, już uznałyśmy, że nie mamy jakichkolwiek szans, dlatego bardzo ucieszyłyśmy się, kiedy okazało się, że nasz projekt wygrał. Jesteśmy zadowolone, że nasza praca nie poszła na marne - uśmiecha się.
Łącznie do konkursu zgłoszono 46 projektów. Jego organizatorem była Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie. Są szanse, że gra stworzona przez Martynę i Aleksandrę zostanie wydana jako pomoc dydaktyczna dla szkół.
Zobacz także: Najlepsi uczniowie z gminy Strzelce Opolskie nagrodzeni. Lista jest długa!
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze