190 lat wsi Piotrówka
Obchody 190-lecia Piotrówki zorganizowano na placu przy budynku Stowarzyszenia Odnowy Wsi. W sobotę na dzieci czekały gry, zabawy, animacje z wielkimi bańkami mydlanymi oraz wytwornicą śniegu. Chętni mogli bliżej poznać alpaki - przyjazne ssaki z rodziny wielbłądowatych. Wystąpiły mażoretki Magnolia z Kotulina, a wieczorem do tańca przygrywał zespół Skeleton.
W niedzielę o 14.00 została na placu Odnowy Wsi uroczyście odsłonięta tablica dedykowana Piotrowi Sikorze - założycielowi Piotrówki. Warto przypomnieć, że był to czeski protestancki pastor, który mieszkał w Grodźcu i ubolewał, że okolica jest przeludniona, a ludzie żyją w ubóstwie. Szukał dla nich miejsca na założenie nowej kolonii.
- W 1832 roku przyprowadził z Grodźca do jemielnickiego lasu 60 kolonistów z rodzinami, dając początek naszej wsi – opowiada Barbara Styś, sołtyska wsi i prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Piotrówka. – W dowód wdzięczności za okazane dobro nazwali oni nową osadę od jego imienia. Tablicę ufundowało Stowarzyszenie Odnowy Wsi. Wyryto na niej po polsku, czesku i niemiecku słowa przesłania dla kolejnych pokoleń: „Niech bojaźń Boża, miłość do ojczyzny i braterska miłość pozostaną kierunkowskazami dla parafii w kolejnych latach”.
- Piotrówka była miejscowością „wędrującą” - zwrócił uwagę na historię wsi starosta strzelecki Józef Swaczyna. - Gdy ludzie, którzy zostali tu sprowadzeni przez ks. Sikorę, zagospodarowali się, wtedy przyszła II wojna światowa i następne pokolenie musiało stąd uchodzić gdzie indziej. Z drugiej strony, mieszkańcy wschodnich terenów Rzeczpospolitej też zostali pozbawieni swojej małej ojczyzny, musieli uciekać. Znaleźli nowe miejsce tu, w Piotrówce - przypomniał.
Obchody 190-lecia wioski uświetniły dzieci ze szkoły podstawowej, które odtańczyły poloneza oraz zaśpiewały piosenki. Podzielono też tort urodzinowy.
- To swojskie wypieki. W sumie jest 5 tortów, które upiekły mieszkanki Piotrówki – mówi Patrycja Gola, wiceprezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi. – Poczęstujemy nimi wszystkich gości.
Pierwszy kawałek tortu trafił do proboszcza ks. Alojzego Piechoty, który pobłogosławił tablicę Piotra Sikory, a wcześniej odprawił mszę św. w intencji mieszkańców i przyjaciół Piotrówki. Na zakończenie niedzielnego popołudnia zaplanowano występ Karoliny Treli "Tak się bawi Górny Śląsk".
Z okazji jubileuszu uczniowie szkoły podstawowej przygotowali wystawę "Piotrówka wczoraj i dziś", na której zaprezentowano zdjęcia z dawnej Piotrówki oraz inne archiwalne materiały zebrane wśród mieszkańców. Można ją oglądać w budynku Odnowy Wsi przy ul. Kościuszki 105.
Organizatorami obchodów 190-lecia Piotrówki są sołtys i Stowarzyszenie Odnowy Wsi Piotrówka.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze