Opuchnięte kostki, dyskomfort, uczucie ciężkości i rozpierania pod skórą, a także zmniejszony zakres ruchomości to główne objawy obrzęku limfatycznego kończyn dolnych.
Dolegliwość ta dotyczy nie tylko osób starszych czy kobiet w ciąży. Coraz częściej cierpią z tego powodu również ludzie młodzi. Co jest tego przyczyną?
- Jedną z głównych przyczyn jest niewydolność żylna, ale także bezruch, długotrwałe stanie, picie zbyt malej ilości wody czy choroby np. tarczycy - wymienia Sabina Jurczyk z gabinetu Fizjomania Fizjoterapia&SPA w Izbicku.
Nie lekceważmy sygnałów, które daje nam nasze ciało - gdy często puchną nam nogi - zgłośmy się do lekarza. W łagodzeniem dolegliwości związanych między innymi z niewydolnością żylną pomogą też zabiegi fizjoterapeutyczne.
- Zmniejszyć opuchlizny może drenaż limfatyczny - to rodzaj delikatnego masażu, który poprawia ukrwienie w kończynach dolnych, odprowadza nadmiar wody i toksyn z organizmu, zmniejszając tym samym obrzęk. Drenaż może być manualny, wykonywany dłońmi terapeuty lub mechaniczny, czyli tzw. kompresjoterapia. Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnych mankietów, które pacjent zakłada na kończyny dolne, pompowanych według indywidualnie dobranych parametrów - wyjaśnia specjalista. - Już po pierwszym zabiegu pacjenci odczuwają zmniejszenie dyskomfortu i uczucia ciężkości nóg. Innym zabiegiem wspomagającym usuwanie opuchlizn jest bandażowanie nóg, a także akupunktura - nakłucie poszczególnych punktów na ciele, ma na celu przepchanie powstałych zastojów i poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek.
- Jeśli mamy problem z niewydolnością żylną, wybierając się w podróż załóżmy rajstopy lub pończochy uciskowe - radzi fizjoterapeutka.
Co robić, by nie puchły nogi?
1. Pij odpowiednią ilość wody, gdy pijesz za mało, organizm broni się przed odwodnieniem, magazynując wodę w tkankach, przez co powstaje obrzęk.
2. Zacznij się ruszać! Spacer lub proste ćwiczenia w warunkach domowych poprawią przepływ krwi i limfy oraz wzmocnią serce.
3. Skorzystaj z fizjoterapii, fizjoterapeuta dobierze odpowiednie zabiegi.
6. 15 minut dziennie staraj się położyć płasko z uniesionymi nogami opartymi o kanapę lub ścianę (powyżej poziomu serca), co udrażnia przepływ limfy.
7. Ogranicz spożycie soli! Częste sięganie po słone potrawy i przekąski sprzyja występowaniu obrzęków, w wyniku zatrzymania wody w organizmie.
8. W kuchni stosuj naturalne diuretyki np. zieloną pietruszkę, która działa moczopędnie, czy też herbatkę z pokrzywy lub mniszka lekarskiego. Pamiętaj, by nie przekraczać dwóch filiżanek dziennie, a w przypadku chorób nerek lub serca skonsultuj picie ziół z lekarzem prowadzącym.
☐
Komentarze