Na zagraniczne wakacje, oprócz karty kredytowej, warto zabrać też kartę EKUZ. Wydawana jest ona bezpłatnie przez NFZ, potwierdza prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych do krajów Unii Europejskiej a także Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Islandii i Wielkiej Brytanii (do 31 grudnia 2020 r.).
Karta nie daje uprawnień do leczenia planowego, może być wykorzystany w przypadkach nagłych, w tym związanych z zachorowaniem na COVID-19. Nie można z niej skorzystać w placówkach komercyjnych.
Prawo do leczenia z kartą EKUZ przysługuje na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udamy. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to trzeba będzie za to zapłacić. NFZ nie pokryje tych kosztów. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. Ponadto w wielu krajach, np. w Austrii EKUZ nie obejmuje pomocy, której udzielają ratownicy górscy po wypadkach narciarskich. Jest to uznawane za świadczenie prywatne. Warto sprawdzić zasady leczenia i udzielania świadczeń w danym kraju i na wszelki wypadek wykupić dodatkowe ubezpieczenie.
Aby uzyskać EKUZ, należy wypełnić wniosek (wzór na stronie: www.ekuz.nfz.gov.pl). Można go złożyć osobiście (Opole ul. Ozimska 72 A), przesłać pocztą lub drogą elektroniczną po opatrzeniu go podpisem elektronicznym lub przesłać skan podpisanego odręcznie dokumentu na email: [email protected].
Karta może posiadać datę ważności od 2 miesięcy do 5 lat. Na minimalny okres jest ona wydawana bezrobotnym, na maksymalny - emerytom. Osoby zatrudnione, prowadzące pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą lub pobierające świadczenie przedemerytalne otrzymają EKUZ na 3 lata.
Komentarze