Wpływ na nasze zdrowie ma wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest kontakt z naturą. Dowodem na to są liczne terapie wykorzystujące to co naturalne, np. balneoterapia, dział fizjoterapii zajmujący się zabiegami rehabilitacyjnymi wykorzystującymi wody lecznicze, czy talasoterapia - wykorzystująca morski klimat, morską wodę, glony, piasek, wodorosty, błoto jako czynniki terapeutyczne.
Japończycy propagują w ostatnich latach kolejną formę terapii naturą - forest bathing (kąpiel leśną). Praktyka kąpieli w lesie - po japońsku: shinrin yoku, polega na spacerach i wdychaniu olejków eterycznych wydzielanych przez drzewa i inne rośliny, które działają pobudzająco albo relaksacyjnie, wzmacniają układ odpornościowy, regulują ciśnienie tętnicze i łagodzą stany depresyjne. W celach leczniczych warto wybrać się do lasu na cały dzień albo przynajmniej na 3 godziny i zanurzyć się w zieleni wszystkimi zmysłami...
W Japonii, ale też w innych krajach, powstaje coraz więcej stref do terapii lasem. Wytyczane są trasy do zdrowych spacerów w parkach i terenach zielonych wokół miast.
Podczas leśnych wędrówek trzeba oddychać spokojnie, pełną piersią, można przytulać się do drzew, słuchać ptaków, usiąść na mchu.
Obcowanie z przyrodą to doskonały lek przede wszystkim na zniwelowanie stresu - a ten jak wiadomo odpowiada za wiele chorób cywilizacyjnych.
Zapraszamy na leśne ścieżki! W naszym powiecie też ich nie brakuje.
Komentarze