- Jesienią odbyło się spotkanie burmistrza z przedstawicielami mniejszości niemieckiej - mówi Zofia Habasz, sołtyska Jędryń. - Poinformowano nas, że takie tablice zostaną postawione, ale nikt nie myślał, że nastąpi to tak szybko, a firma, która znaki ustawiała, zrobiła to błyskawicznie.
Jak wyjaśnia urzędniczka ze strzeleckiego ratusza, to skutek decyzji mieszkańców wyrażonej w konsultacjach przeprowadzonych przez gminę w 2015 roku.
- Mieszkańcy Jędryń, Rozmierzy i Warmątowic już w 2015 roku opowiedzieli się za umieszczeniem na tablicach dodatkowej nazwy ich miejscowości w języku niemieckim - wyjaśnia Joanna Kuliś z Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich.
- Szanując ten wybór, ówcześni radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia dodatkowych nazw miejscowości w gminie Strzelce Opolskie w języku mniejszości niemieckiej. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Instytutu Śląskiego w Opolu w tej sprawie, gmina wystąpiła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o wpisanie do Rejestru gmin, na których obszarze używane są nazwy w języku mniejszości. Jednak sprawa nabrała tempa dopiero po jesiennych wyborach. W lipcu tego roku gmina podpisała z MSWiA porozumienie w sprawie wymiany tablic, wybrano wykonawcę zadania, który szybko uporał się z pracami, i tuż przed świętami w trzech miejscowościach naszej gminy stanęły nowe tablice - dodaje.
Niemieckie odpowiedniki polskich nazw miejscowości brzmią następująco:
- Jędrynie - Jendrin
- Rozmierz - Rosmierz
- Warmątowice – Warmuntowitz
Koszt zadania to ok. 11,5 tys. zł, które w całości sfinansowane zostało przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podobne tablice dwujęzyczne stoją m.in. w gminach Kolonowskie, Jemielnica, Ujazd, Izbicko i Leśnica.
Komentarze