Piknik europejski połączony z koncertem w Raszowej
Wydarzenie zorganizowano dzięki projektowi dofinansowanemu z programu "Działaj Lokalnie". - O "Działaj Lokalnie" słyszałam już wcześniej i z ciekawością obserwowałam inne miejscowości, które startowały w programie oraz realizowały swoje projekty - mówi Monika Twardoń, działaczka społeczna i flecistka w Orkiestrze Dętej Raszowa, a zarazem radna gminy Leśnica. - W tym roku postanowiłam wziąć udział w szkoleniu dla wnioskodawców, żeby wystartować z projektem dla naszej orkiestry. Udało się, a piknik był jego zwieńczeniem.
Moc muzycznych atrakcji i nie tylko
Na uczestników poza koncertem Orkiestry Dętej Raszowa, który przebiegał pod hasłem "Muzyczna Podróż przez Europę" oraz przeplatał się z popisami miejscowego chóru, czekały występy dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raszowej, pokaz strażacki w wykonaniu Dziecięcej Drużyny Pożarniczej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Raszowej, a także zabawa z DJ-em Shogi.
- Mieliśmy też piękne dekoracje, jak wyszywane dynie, lampiony oraz flagi Polski i Europy, a także krajów europejskich, które przygotowali uczniowie naszej szkoły - dodaje Monika Twardoń.
Chętni mogli skorzystać również z bogato zaopatrzonego stoiska gastronomicznego, o które zadbała miejscowa społeczność strażacka. Warto zaznaczyć, że cały dochód z imprezy zostanie przeznaczony na zakup nowego samochodu, który ma trafić do druhów z OSP w Raszowej.
Ponadto wydarzenie było symbolicznym uhonorowaniem 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, które obchodzone jest w tym roku.
Czym jest "Działaj Lokalnie"?
- "Działaj Lokalnie" to program prowadzony prowadzony przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kraina św. Anny - wyjaśnia Beata Żmuda, koordynatorka programu "Działaj Lokalnie" i przedstawicielka Stowarzyszenia Kraina św. Anny. - Jego celem jest integrowanie małych, lokalnych społeczności oraz wspieranie ich w rozwoju m.in. poprzez naukę pisania oraz realizacji projektów, a także sięgania po fundusze zewnętrzne.
- Bardzo cieszę się, że w tym roku raszowska orkiestra postanowiła wystartować i skorzystać z programu, ponieważ dzięki temu jeszcze bardziej pobudziło się życie społeczne całej miejscowości, zrodziło zaangażowanie różnych grup oraz stworzyła przestrzeń do integracji mieszkańców, a to jest niesamowicie ważne - dodaje Beata Żmuda.
Orkiestra coraz bardziej atrakcyjna
Oprócz pikniku Orkiestra Dęta Raszowa w ramach projektu dofinansowanego z programu "Działaj Lokalnie" zrealizowała kilka innych przedsięwzięć.
- Było to m.in. nawiązanie współpracy z raszowskim chórem, zorganizowanie próby otwartej naszej orkiestry, na którą do wspólnego muzykowania zaprosiliśmy wszystkich chętnych, a co najbardziej cieszy, pozyskanie strojów, jakimi są piękne, nowe kurtki - wylicza Monika Twardoń. - Jesteśmy bardzo wdzięczni Stowarzyszeniu Odnowy i Rozwoju Wsi Raszowa za przejęcie patronatu nad naszym projektem oraz wspieranie nas od strony formalnej i organizacyjnej. Dzięki temu jako grupa nieformalna mogliśmy przystąpić do projektu.
Warto dodać, że Orkiestra Dęta Raszowa składa się tylko z mieszkańców Raszowej. Jak przyznaje Monika Twardoń, to coś niesamowitego w tak małej miejscowości. Ciekawostką jest, że najmłodszy z muzyków uczęszcza do szóstej klasy szkoły podstawowej, a najstarszy ma 62 lata.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze