Piękny jubileusz 60-lecia DPS w Kadłubie
Placówka, w której swoje miejsce odnaleźli chłopcy, młodzieńcy i mężczyźni niepełnosprawni umysłowo, powstała w 1964 r. Prowadzą ją siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Szczególne zasługi w tworzeniu tego miejsca przepisywane są siostrze Zofii Moroz, która od 1965 roku była dyrektorką Domu. To właśnie ona powyciągała chłopców z łóżek, ściągnęła do pracy wykwalifikowaną kadrę i uruchomiła szkołę specjalną.
- Dzięki niej z małego dworku powstał cały kompleks, od budynków mieszkalnych po szkołę, kompleks rehabilitacyjny, w skład którego weszły: basen, fizykoterapia, sala gimnastyczna i rehabilitacja, pawilony dla Warsztatów Pracy Chronionej i była ponad dwadzieścia lat dyrektorką, bardzo aktywną, która zrobiła bardzo wiele dla tego miejsca - opowiada siostra Teresa Patrzek, dyrektorka DPS w Kadłubie.
Kolejne dyrektorki kontynuowały pracę rozpoczętą przez s. Zofię. Wychowankowie aktywnie uczestniczą w życiu Domu poprzez udział w warsztatach i terapii zajęciowej, odnoszą też wiele sukcesów sportowych w kraju i za granicą, chętnie biorą udział w wycieczkach, turnusach rehabilitacyjnych i imprezach kulturalnych.
Obecnie w domu przebywa 109 mieszkańców, którzy podzieleni są na 9 grup terapeutyczno-opiekuńczych.
- Pamiętam, jak po raz pierwszy przyjechałam tutaj, bardzo ujęła mnie panująca atmosfera. Czułam, że w tym domu bije serce, że każdy ma swoje miejsce i jest zaopiekowany - wspomina siostra. – Chłopcy uczestniczą w życiu domu, pomagają i cieszą się że mogą to robić, czują się po prostu potrzebni. Tu są radości takie zwyczajne, ale i nie brakuje tych wielkich osiągnięć, które chłopcy mają w konkurencjach sportowych. My wszyscy : wychowankowie, pracownicy, siostry tutaj tworzymy jedną wielka rodzinę.
Czas uroczystości
Obchody 60-lecia DPS rozpoczęły się 25 września od uroczystej mszy św. w kościele w Kadłubie. Przewodniczył jej bp Rudolf Pierskał, a towarzyszyli mu ks. dziekan Henryk Pichen, ks. Proboszcz Damian Staniek, księża związani z DPS i kadłubską wspólnotą sióstr Franciszkanek.
Msza św. była bardzo uroczysta; licznie zgromadzonych parafian i gości powitała i wprowadziła w atmosferę jubileuszu Przełożona Regionalna s. Halina Ziętek. W skierowanym do siostr słowie ks. Bp Rudolf Pierskała wyjaśniał, że DPS staje się prawdziwym domem, gościnnym domem, kiedy realizujemy przykazanie wzajemnej miłości.
Uroczystość uświetniła orkiestra dęta. Na koniec wystąpiła uczennica miejscowej szkoły - Judyta, która w śląskiej gwarze opowiedziała historię DPS w Kadłubie. Zapewniła ona, że siostry na zawsze zostaną w pamięci mieszkańców wsi. Następnie wszyscy przeszli do DPS, gdzie odbyła się dalsza cześć jubileuszu. Nie zabrakło wspomnień, życzeń czy ciepłych słów skierowanych w stronę sióstr. Przed zgromadzonymi wystąpili chłopcy z DPS, prezentując swój program artystyczny, nie zabrakło wzruszeń. We wspólnym świętowaniu wzięli udział pracownicy, mieszkańcy domu, parafianie, przedstawiciele władz powiatowych, lokalnych, różnego rodzaju instytucji oraz siostry, które służyły w Kadłubie.
- Dla uczestników przygotowaliśmy poczęstunek. Nie jest nam łatwo, ale przy takiej uroczystości musiało być na bogato - mówi z uśmiechem siostra Teresa. Uroczystość zwieńczyły podziękowania siostrom. Każda z nich otrzymała bukiet kwiatów, wręczony przez mieszkańców DPS.
Siostry obecne będą do końca roku
W Kadłubie od 1 października zostaną już tylko cztery siostry franciszkanki. Umowę na prowadzenie DPS mają do 31 grudnia 2024, kto je zastąpi, jeszcze nie wiadomo.
- Moje myśli ciągle krążą wokół jednego tematu, kto przejmie placówkę - przyznaje siostra Teresa Patrzek. - Kto będzie tworzył i troszczył się o wychowanków i ich dom, który obecnie tętni życiem, gdzie każdy jest zauważony i ma swoje miejsce. Mam nadzieję, że nowy dyrektor będzie dbał o to serce tego domu, że będzie pełen energii, nowych pomysłów. Naszą ufność pokładamy w Panu Bogu i zawierzamy DPS Jego Opatrzności. Wszystkim, z którymi przez 60 lat tworzyliśmy historię tego Domu i środowiska, z serca DZIĘKUJEMY.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze