Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 21:51
Reklama UMWO Opolska Karta Rodziny i Seniora

70 lat temu poświęcono kościół w Kolonowskiem. Parafianie uczcili jubileusz

30 maja 1954 roku dokonano poświęcenia kościoła w Kolonowskiem. Właśnie minęło 70 lat od tamtego wydarzenia. W tym roku, w dzień obchodów Bożego Ciała, parafianie spotkali się, żeby uczcić jubileusz.
70 lat temu poświęcono kościół w Kolonowskiem. Parafianie uczcili jubileusz
Mieszkańcy licznie przybyli, by wspólnie świętować 70-lecie poświęcenia kościoła pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kolonowskiem

Jubileusz poświęcenia kościoła w Kolonowskiem

Trzydziestego maja po południu mieszkańcy gminy Kolonowskie i nie tylko spotkali się w ogrodzie parafialnym, by wspólnie świętować 70. urodziny kościoła. - Z pomysłem zorganizowania tego wydarzenia wyszedł proboszcz - mówi Anna Rathmann z rady parafialnej. - Zwykle, gdy ksiądz wychodzi z jakimś pomysłem, to znajdują się ludzie, którzy chcą pomóc w organizacji danego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że mieszkańcy tak licznie przybyli.

- W dzisiejszych czasach człowiek potrzebuje spotkania, a wtedy każda okazja do spotkania jest dobra - mówi ks. Piotr Bekierz, proboszcz parafii w Kolonowskiem. - Dlatego 70-lecie jest takim kołem napędowym dla parafian do spotkania. Integracja jest bardzo ważna, bo na co dzień częściej widzimy się w świecie wirtualnym niż rzeczywistym. 

Parafia przez cały czas prężnie działa. Ostatnio było wiele wydarzeń, które zasługują na przypomnienie.

- Z gospodarczych spraw - na pewno wymiana ogrzewania w kościele na ekologiczne, czyli pompę ciepła i podłogowe ogrzewanie - zauważa ks. Piotr - a z religijnych - myślę, że najważniejszym wydarzeniem jest msza św. odprawiana w tej świątyni każdego dnia.

Organizatorzy obchodów 70-lecia kościoła zadbali o wiele atrakcji. Dzieci mogły do woli korzystać z dmuchańca, pomalować buzie, zapleść kolorowe warkoczyki czy zrobić tatuaże. Nie zabrakło występów artystycznych. Na scenie swoje umiejętności wokalno-taneczne zaprezentowały dzieci z miejscowego przedszkola, uczniowie ze szkoły podstawowej w Kolonowskiem, a także chór Colnovica.

Parafianie do jubileuszu szykowali się już od stycznia, modląc się w kościele. Został również ogłoszony konkurs plastyczny pt. "Nasz kościół", a lokalny pasjonat historii Gerard Mańczyk przygotował specjalną wystawę poświęconą budowie kościoła.

- Budowę świątyni rozpoczęto w roku 1948, a kamień węgielny poświęcił i wmurował ks. administrator apostolski Bolesław Kominek w dniu 3 lipca 1949 roku. 30 maja 1954 roku budowany kościół został poświęcony. Dokonał tego ks. Wacław Wycisk w asyście ks. Wacława Schenka i Henryka Lakomika. Świątynia od tego momentu służyła ludziom, choć jeszcze trwały różne prace. Kościół w Kolonowskiem był bardzo potrzebny - szczególnie mieszkańcom bardziej oddalonych dzielnic Kolonowskiego, jak Haraszowskie, Brzeniczka czy Regolowiec. Na budowę kościoła wykorzystano 600 tys. cegieł, w prace zaangażowali się trzej murarze, wszystko było wykonywane własnoręcznie. Ze względu na to, że był to czas powojenny i niewielu było mężczyzn, do budowy kościoła zaangażowano kobiety, które dostarczały zaprawę czy cegły murarzom. Ciekawostką jest to, że kościół ma dach w kształcie stożka o wysokości 11 metrów. Dach jest metalowy i wykonany na wzór mostu, posiada łożyska ślizgowe i oparty jest na ścianach budynku - opowiada pan Gerard i przekonuje, że czas powstawania świątyni był bardzo trudny, a społeczność Kolonowskiego była wtedy biedna. Mimo to ludzie wykazali się wielką ofiarnością.

Jubileusz był świetną okazją do rozmów i integracji mieszkańców. 

- Jak to miło się tak spotkać i porozmawiać - mówi z uśmiechem pani Gabriela, mieszkanka Kolonowskiego. - Bardzo lubię uczestniczyć w tego typu wydarzeniach i z ogromnym wzruszeniem podziwiam naszych lokalnych - zarówno tych małych, jak i starszych - artystów - dodaje kobieta.

Podczas rozmów i występów artystycznych można było skosztować różnego rodzaju ciast, posilić się kawą i herbatą. Dla orzeźwienia przygotowano świeżo wyciskany sok z pomarańczy, a dla najmłodszych - popcorn i watę cukrową.

Organizatorami wydarzenia byli proboszcz i rada parafialna oraz mieszkańcy. Imprezę swoim patronatem objął burmistrz Kolonowskiego.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaWFOŚ
ReklamaHelios
ReklamaRe-gat
bezchmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bezpieczniej,przecież gmina kolonowskie to najbezpieczniejsza gmina w powiecie strzeleckim.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:12Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej J Autor komentarza: AntyloloTreść komentarza: Lolo! Czy Ty w każdym działaniu widzisz rękę "niemieckiego rewizjonisty " i "rewanżysty?Wyluzuj i nie prowokuj...Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:29Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne A Autor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Jak to pięknie i wspaniale, że lokalna gazeta podjęła się tematu wokół problematyki RODO. Bez znaczenia, że w artykule sponsorowanym. Ochrona naszych danych osobowych dotyczy każdego z nas. Polecam się jako źródło informacji i udokumentowanych przykładów z autopsji w jaki to sposób były i są do nadal nielegalnie przetwarzane moje dane osobowe w tym dane szczególnej kategorii do realizacji płytkich, osobisto - emocjonalnych celów w poważnych lokalnych instytucjach. Uprzedzając ewentualne zarzuty ...Tak! -Świadomie publicznie podaję należący do mnie adres e-mail jako podpis do tego komentarza i wyrażam zgodę na nawiązanie za jego pośrednictwem kontaktu ze mną w zakresie stanowiącym treść komentarza.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Jak zapewnić zgodność z RODO podczas niszczenia dokumentów? S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Jakież to proste - 6 tysięcy i będzie bezpieczniej! Serio?Data dodania komentarza: 13.09.2024, 14:34Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej T Autor komentarza: RossiTreść komentarza: Do sop. Faktycznie ludzie często tam przejeżdżają na czerwonym ,jednak trzeba może się zastanowić nad powodem? Otóż skrzyżowanie jest mocno zakorkowane. Jest duży ruch na lewoskręcie z Krakowskiej na Stawową. I tu jest pies pogrzebany ,bo lewoskręt trwa tylko chwilę ,czasem przejedzie tylko jedna ciężarówka. Nie wiem co robią urzędnicy? Miałem to zgłosić ,ale dałem sobie spokój ,bo wiem ,że i tak w nosie to mają ,wiem bo już inna sytuację raz zgłaszałem.Data dodania komentarza: 11.09.2024, 09:42Źródło komentarza: Zderzenie dwóch ciężarówek w Strzelcach Opolskich. Jedna z nich przewoziła butle z gazem S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Przyjechali gonić Bobra. Ale zanim go pogonili, najpierw wjechali autami do lasu. Dziesiątkami aut. Takie to dzisiaj czasy - żeby pobiegać, potrzebne jest auto. Tak dziś wygląda "bieganie i aktywny wypoczynek na łonie natury".Data dodania komentarza: 10.09.2024, 14:20Źródło komentarza: Po pięciu latach powrócili, by gonić bobra. Za nami ósmy Cross Doliny Małej Panwi
Reklama