"Pusty rocznik" rusza do szkół średnich. Co go czeka?
W roku szkolnym 2024/2025 na korytarzach szkół średnich tłoku nie będzie. Tegoroczna rekrutacja też zapowiada się o wiele spokojniej. Wszystko dlatego, że od września do szkół ponadpodstawowych zostanie przyjęty tylko jeden rocznik uczniów - potocznie mówi się o nim "pusty", ponieważ jest wyjątkowo nieliczny. W powiecie strzeleckim to łącznie 203 uczniów kończących ósmą klasę. Dla porównania - rok temu o miejsce w szkole średniej ubiegało się niemal 900 absolwentów podstawówek.
- Cechą charakterystyczną tego naboru jest to, że w klasach ósmych jest niewielu uczniów - wyjaśnia Halina Kajstura, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. - Reforma, która pozwoliła sześciolatkom pójść wcześniej do szkoły, spowodowała, że przez dwa lata przyjmowaliśmy półtora rocznika. W roku, kiedy cofnięto reformę związaną z sześciolatkami, powstała luka, bo siedmiolatków na rynku było już niewielu i niewielu trafiło do pierwszych klas.
Jak przekonuje dyrektorka największej szkoły ponadpodstawowej w powiecie strzeleckim, miejsc dla młodzieży na pewno nie zabraknie.
- Jednak, w związku z tym, że tych uczniów będzie zdecydowanie mniej, podjęliśmy decyzję o ograniczeniu liczby zawodów. Przewidujemy, że uda nam się utworzyć jeden lub dwa odziały w technikum i tyle samo w szkole branżowej. W roku ubiegłym otwartych zostało dziesięć oddziałów w technikum i pięć w szkole branżowej - porównuje Halina Kajstura.
Mniejsza liczba uczniów przełoży się na zmniejszoną ofertę zawodów, jakie proponuje placówka. Rok temu młodzież wybierała swój zawód spośród 14 proponowanych, w tym roku CKZiU oferuje o połowę mniej. Są to: technik mechanik, technik mechatronik, technik logistyk, technik ekonomista, technik grafik i poligrafii cyfrowej, technik żywienia i usług gastronomicznych i technik organizacji turystyki.
- Wybraliśmy zawody, które dotychczas cieszyły się największą popularnością, i takie zawody, które wiemy, że na rynku pracy są pożądane - wyjaśnia dyrekcja. - Natomiast w szkole branżowej przyjmujemy we wszystkich zawodach, bo tam możemy tworzyć klasy wielozawodowe, więc nie mamy żadnych ograniczeń - informuje Halina Kajstura.
Zaznacza też, że w tym roku uczniowie wybierający się do technikum powinni liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Jeśli nie uzbiera się wystarczająca liczba chętnych do kształcenia w danym zawodzie, klasa o takiej specjalności nie zostanie utworzona, a uczeń będzie musiał wybrać inny zawód. Problem ten dotyczy wszystkich szkół średnich w Polsce - nie tylko tych z powiatu strzeleckiego.
- Zachęcamy uczniów, żeby przy naborze elektronicznym zaznaczali jak najwięcej zawodów, w których chcieliby się kształcić. To gwarantuje znalezienie miejsca. Będziemy obserwować na bieżąco sytuację i informować uczniów o ewentualnych zmianach, na pewno nie zostawimy ich samych sobie - zapewnia Halina Kajstura z CKZiU.
W Liceum Ogólnokształcącym w Strzelcach Opolskich sytuacja wygląda podobnie. Placówka planuje przyjąć około 64 osoby.
- Planujemy otworzyć dwa odziały i w każdym z nich proponujemy uczniom po dwa profile - mówi Małgorzata Swaczyna, pełniąca obowiązki dyrektora LO. - Tak, żeby wszyscy zainteresowani tymi najbardziej popularnymi kierunkami mogli znaleźć u nas miejsce. W tym roku młodzież będzie mogła wybrać klasy o kierunkach: politechniczna, biologiczno-chemiczna, multimedialna oraz społeczno-prawna. Proponujemy uczniom kierunki, które cieszyły się największym powodzeniem wśród absolwentów klas ósmych w latach poprzednich. W tym roku szkoła zrezygnowała z utworzenia klasy dwujęzycznej.
Swoją ofertę edukacyjną dla absolwentów ósmych klas przygotował także Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem. Placówka do zaoferowania ma trzy typy szkół.
- Chcemy utworzyć trzyletnią szkołę branżową pierwszego stopnia z klasą wielozawodową. Będzie także czteroletnie liceum o jednym profilu humanistyczno-społecznym. Dla tych, co wolą matematykę, mamy technikum informatyczne - zapowiada Zdzisław Żuchowski, dyrektor ZSP Zawadzkiem.
Placówka liczy szczególnie na ósmoklasistów z gminy Zawadzkie.
- Niestety ten rocznik ósmoklasistów jest mało liczny - potwierdza Zdzisław Żuchowski. - Walki o uczniów nie zakładam, ale liczę na rozsądek uczniów i rodziców szczególnie z naszego terenu. Tym bardziej, że nasze szkoły mają naprawdę wysoki poziom, także w zdawalności egzaminów i nie różnią się niczym od tych z większych miast. Natomiast poprzednie lata pokazują, że uczniowie wybierający Opole czy Tarnowskie Góry, gdy przychodzi okres zimowy i zmaganie z dojazdami, wracają do nas.
16 maja 2024 rusza rekrutacja elektroniczna. Kandydaci będą mogli składać wnioski o przyjęcie do szkoły do 19 czerwca, do godz. 15.00. Od 21 czerwca do 5 lipca będą mieli czas na uzupełnienie wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. 12 lipca 2024 zostaną podane do publicznej wiadomości listy kandydatów, którzy zakwalifikowali się do szkoły i tych, którzy się nie zakwalifikowali. Do 17 lipca osoby zakwalifikowane będą miały czas, aby potwierdzić, że chcą się uczyć w danej szkole. Mogą bowiem starać się o miejsce w trzech szkołach i do każdej zostać zakwalifikowane. 19 lipca do godz. 14.00 komisja rekrutacyjna poda, kto został przyjęty do szkoły. Rekrutacja uzupełniająca ruszy 24 lipca.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze