Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 kwietnia 2025 06:38
Reklama Filplast

Dzieci z "Ósemki" w Strzelcach Opolskich pomalowały świat na niebiesko

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu. W obchody włączył się również  Zespół Placówek Oświatowych „Ósemka” w Strzelcach Opolskich, okazując tym samym solidarność ze swoimi podopiecznymi w spektrum autyzmu.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Dzieci z "Ósemki" w Strzelcach Opolskich pomalowały świat na niebiesko
Uczestnicy Niebieskich Igrzysk w Ósemce

Autor: Zespół Placówek Oświatowych ÓSEMKA

Dzieci z "Ósemki" w Strzelcach Opolskich pomalowały świat na niebiesko

Obchody w Ósemce odbyły się pod koniec kwietnia i przybrały formę Niebieskich Igrzysk. Jest to wydarzenie organizowane co roku przez Instytut Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Strzelecka Ósemka przystąpiła do obchodów już po raz drugi. Jak relacjonują organizatorzy, zabawa była przednia.

Reklama dotacje unijne dla firm

- Ponieważ pogoda nam dopisała, postanowiliśmy, że większą część imprezy zorganizujemy na zewnątrz w formie zabawowej, sportowej, bo na tym właśnie polegają Niebieskie Igrzyska - opowiada Katarzyna Popow, nauczycielka w Ósemce. - Poprosiłyśmy wszystkie dzieci i pracowników, żeby tego dnia w miarę możliwości przyszli ubrani na niebiesko, który jest kolorem autyzmu.

30 kwietnia wszystkie dzieci uczące się w placówce, ich opiekunowie i nauczyciele zebrali się w ogrodzie przy szkole.

- Wcześniej przygotowaliśmy piękny baner z napisem Niebieskie Igrzyska, który rozwiesiliśmy w ogrodzie - opowiada pani Katarzyna. - Tak, jak każde igrzyska, nasze również rozpoczęliśmy od wspólnego zapalenia znicza. Brał w tym udział Florian, nasz uczeń w spektrum. Odśpiewaliśmy hymn Niebieskich Igrzysk.

Nauczycielka opowiada, że dzieci uczyły się hymnu znacznie wcześniej, żeby bezbłędnie zaśpiewać go chórem podczas inauguracji zawodów, które podzielono na dziesięć konkurencji. Przejście danej konkurencji przypieczętowywano na specjalnej karcie.

- Każde dziecko dostało Kartę Uczestnika Niebieskich Igrzysk do zbierania pieczątek - mówi pani Kasia. - Wszyscy musieli przejść każdą z konkurencji. Przy każdej ze stacji obecny był opiekun i wolontariusze, którzy pomagali w razie potrzeby. Wszystkim naszym podopiecznym udało się z powodzeniem przejść przez każdą ze stacji. W Niebieskich Igrzyskach ważne jest pokazanie dzieciom, że każdy może być sportowcem na miarę swoich możliwości i każdy może osiągnąć w sporcie sukces - dodaje.

Z kolei Joanna Nitka, również nauczycielka w Ósemce, podkreśla, że każda z konkurencji została przygotowana przez pedagogów na podstawie obserwacji uczniów na co dzień i tego, z czym sobie radzą, a nad czym mogą jeszcze popracować.

- Włączyliśmy do udziału w igrzyskach wszystkich bez wyjątku, zwracając przede wszystkim uwagę na to, żeby konkurencje sprawiały dzieciom jak najwięcej radości - podkreśla.

Podczas Niebieskich Igrzysk dzieci musiały zmierzyć się z takimi wyzwaniami, jak: przeciąganie się po ławeczce, slalom z piłeczką na łyżeczce, tor przeszkód, jazda na hulajnodze, kozłowanie piłki czy jazda na deskorolce. Zadbano też o zabawy manualne przy stolikach i o zabawy dla uczniów poruszających się na wózkach.

Uczestnikom zawodów w przejściu kolejnych konkurencji pomagali wolontariusze rekrutowani spośród uczniów starszych klas.

- Nasi wolontariusze stanęli na wysokości zadania - zapewniają nauczycielki. - Pomagali tym dzieciom, które wymagały pomocy, byli bardzo aktywni i zaangażowani, zresztą jak cała szkoła. Nasze dzieci doskonale wiedzą, że mamy w naszych szeregach dzieci w spektrum autyzmu i starały się szczególnie o nie zadbać i otoczyć opieką.

- Widzieliśmy też, jak bardzo w całe wydarzenie zaangażowali się rodzice i opiekunowie - dodaje pani Joanna. - A rodzice dzieci w spektrum byli wręcz oszołomieni, że ich pociechy tak się wyróżnia. Kiedy opowiadałam mamie Floriana o tym, jak uczestniczył w zapalaniu olimpijskiego znicza, była zachwycona na wieść o tym, że nie bał się wystąpienia przed tyloma koleżankami i kolegami, że nie przeszkadzało mu to, że wokół było głośno, kolorowo, żywiołowo.

Po przejściu wszystkich konkurencji każdy uczestnik otrzymał dyplom, medal i porcję popcornu, który wszystkie ósemkowe dzieci uwielbiają.

Na zakończenie igrzysk ugaszono znicz i ponownie odśpiewano hymn tych zawodów.

- Niebieskie Igrzyska nie tylko dla dzieci i dla nas, pedagogów, były bardzo ważne - zapewnia Joanna Nitka. - Także dla rodziców jest to bardzo istotne, że dostrzega się i docenia ich dzieci, i nie zamyka się ich w czterech ścianach, tylko włącza we wspólne zabawy z uczniami, którzy nie są w spektrum autyzmu.

W przyszłym roku Ósemka ponownie zamierza przyłączyć się do obchodów Światowego Miesiąca Autyzmu i zorganizować Niebieskie Igrzyska.

W całym Zespole Placówek Oświatowych "Ósemka” uczy się 108 dzieci (98 uczniów i 10 przedszkolaków). Wśród nich jest 14 dzieci ze spektrum autyzmu.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaJazłowiecka Wielkanoc 2025
ReklamaHospicjum2022
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 19 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama
Reklama