Operacja "dworzec": przejęcie, dotacja i przebudowa
W budynku strzeleckiego dworca wygląda tak, jakby czas się tu zatrzymał w PRL: PKP nie miało pieniędzy na remont, ale podejmowane w ciągu kilkunastu lat próby rozmów o przekazaniu nieruchomości gminie aż do teraz były nieudane. Jest przełom i są ambitne plany.
- Odbyliśmy już wraz z moją zastępczynią Izabelą Leś-Borkowską oraz dyrektor Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego Ewą Hałek kilka spotkań roboczych w tej sprawie z przedstawicielami spółki Nieruchomości PKP SA we Wrocławiu. Ostatnie odbyło się na początku kwietnia - mówi burmistrz Jan Wróblewski. - Ustalenia idą w dobrym kierunku: sama procedura jest skomplikowana, więc do formalnego przekazania powinno dojść w okolicy listopada, ale już w połowie tego miesiąca podpiszemy tymczasowo umowę najmu nieruchomości, która pozwoli nam ubiegać się o środki finansowe na przebudowę i modernizację pomieszczeń na potrzeby Centrum Usług Społecznych.
Jak dodaje burmistrz, koszt prac wstępnie oszacowano na 13 milionów złotych. Gmina będzie ubiegać się o wsparcie z Funduszy Europejskich dla Opolskiego w ramach działania: Inwestycje w infrastrukturę społeczną. Maksymalnie może otrzymać 5 milionów złotych.
- To tak na początek, bo są też możliwości pozyskania dotacji z innych źródeł, chociażby z puli na ochronę zabytków i tego też będziemy próbować, tak aby ten montaż finansowy w jak najmniejszym stopniu obciążył budżet gminy - wskazuje włodarz.
Plan jest taki, że gmina Strzelce Opolskie ma przejąć dworzec nieodpłatnie - i nie tylko sam budynek, ale również teren przyległy, na którym chce wybudować nowoczesny duży parking. W tej chwili podróżni mają problem, jeśli chcą zostawić na stacji samochód czy rower, dlatego mówi się o potrzebie powstania centrum przesiadkowego.
Koncepcja zagospodarowania budynku na nowo zakłada też ulokowanie w nim Centrum Usług Społecznych - takie instytucje bazują na ośrodkach pomocy społecznej, ale znaczne rozszerzają ich zakres usług i dają możliwości sięgania po dodatkowe wsparcie finansowe. CUS świadczy wszelkiego rodzaju poradnictwo, pomoc prawną, opiekę rehabilitacyjną i usługi społeczne w systemie "door to door". Może też realizować np. zajęcia ruchowe dla dzieci i dorosłych, zajęcia psychoedukacyjne, językowe, warsztaty twórcze, konsultacje dietetyczne czy pomoc neurologopedyczną.
Burmistrz Wróblewski nie ukrywa, że w tym pomyśle po części chce skorzystać z doświadczenia gminy Gogolin. Tam też problemem był zaniedbany brzydki dworzec, a gmina przejęła go w 2014 roku, by cztery lata później oddać do użytku w zupełnie odmienionej krasie po wręcz epokowej przemianie standardów. Miasto zyskało nie tylko ładną wizytówkę, podróżni mają nowoczesne parkingi i stację rowerową "park & ride". Budynek jest na tyle duży, że przeniesiono tu też bibliotekę, zrobiono salę konferencyjną dla lokalnych stowarzyszeń. I właśnie tu powstało jedno z pierwszych takich centrów w Polsce - gmina Gogolin była prekursorem tego projektu.
- Dworzec w Strzelcach Opolskich też ma na tyle duży metraż, że z powodzeniem pomieści taką instytucję - mówi burmistrz.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze