LKS Źródło Krośnica ma już 75 lat
Ludowy Klub Sportowy powstał siedemdziesiąt pięć lat temu, w roku 1948, z inicjatywy mieszkańców Krośnicy, między innymi Jana Komandra, Leona Stasia, Antoniego Wacławczyka oraz Józefa Lipoka. Pierwotnie piłkarze swoje mecze rozgrywali na boisku przy ulicy Szkolnej (po lewej stronie w kierunku rzeki). Mniej więcej w 1959 roku postanowiono przekształcić tamten teren w działki pod zabudowę jednorodzinną. Mieszkańcy Krośnicy w piłkę dalej chcieli grać, trzeba było zatem poszukać dla klubu nowego miejsca. To znalazło się za wsią w pobliżu rzeki - Źródło gości tu swoich rywali po dziś dzień.
Jak wspominają działacze i dawni piłkarze, z powodu lokalizacji mecze nieraz trwały dłużej niż regulaminowe 90 minut, gdyż piłka często lądowała w rzece. Przez wiele lat swojego istnienia klub występował na najniższych poziomach rozgrywek piłkarskich w regionie. Powodów takiego stanu rzeczy było kilka. Niewiele w tamtych czasach inwestowało się w boiska, początkowo zawodnicy grali w butach roboczych, różnych koszulkach i spodenkach - jednym słowem w tym, co każdy miał w domu i co akurat było po ręką. Strojami opiekowała się jedna z mieszkanek, Gertruda Smykała, zaś sprzęt i wyposażenie przechowywano w jej domu niedaleko boiska. Dopiero w 2008 roku oddano do użytku budynek z szatniami dla zawodników. Mniej więcej w tamtym czasie klub odniósł największe jak dotąd sukcesy, awansując z Klasy B do Klasy A, a potem do Ligi Okręgowej.
Jak do tej pory LKS miał jedenastu prezesów. W XX wieku byli nimi kolejno: Jan Komander, Leon Staś, Józef Lipok (do roku 1990), w latach 90. i w XXI wieku dwukrotnie piastował to stanowisko Norbert Hurek, potem był Artur Hurek, Andrzej Łukaszyński, Alojzy Mika, Krzysztof Hendel, Jacek Kapica, a obecnie prezesem jest Dawid Lipok. Na początku drużyna nosiła nazwę LKS Krośnica, dopiero w roku 1992 dodano do nazwy słowo "źródło". To nawiązanie do źródła wody, które wypływa w Krośnicy aż po dziś dzień. Barwy klubowe, biało-zielone, są nam wszystkim doskonale znane, zaś herb zaprojektował w 2003 roku Andrzej Mateja.
Nie tylko piłka nożna
Jak to często bywa w Ludowych Zespołach i Klubach Sportowych, Źródło Krośnica to nie tylko piłka nożna. W latach 80. w Krośnicy działała sekcja kolarska będąca jednocześnie reprezentacją wojewódzką. Do największych sukcesów na dwóch kółkach należą 4. miejsce zdobyte drużynowo oraz 6. miejsce indywidualnie na Mistrzostwach Polski w Raszewach w woj. wielkopolskim. W skład drużyny wchodzili między innymi Irena Ciołek (z domu Smykała) Henryk Kotyrba, Urszula Kajewski (z domu Zmuda), Bernat Gordzielik czy Hubert Kotyrba.
W latach 90. grano w Krośnicy w tenisa stołowego na poziomie II Ligi, a w Pucharze Polski nawet z zespołami z Ekstraklasy. W tej drużynie występowali m.in.: Andrzej Polok, Paweł Mika, Andrzej Werner, Stefan Szłapa, Henryk Hurek, Ryszard Prusko, Artur Rudy, Jan Dudek, Tomasz Jagusz, Piotr Ciomperlik czy Alojzy Nieświec.
Co roku na przełomie zimy i wiosny klub wybiera się do lasu, gdzie "łapie niedźwiedzia", z którym następnie chodzi po krośnickich domach. Kultywowana jest w ten sposób tradycja wodzenia niedźwiedzia, znana nam także pod nazwą "bery".
Ponadto od 2020 roku jedną z sekcji Źródła Krośnica jest sekcja taneczna. Tancerki zespołu Re-fleks prowadzonego przez Annę Korzeniec z powodzeniem rywalizują na arenie krajowej i ogólnopolskiej, zdobywając medale Mistrzostw Polski czy Europy, jak miało to miejsce chociażby w zakończonym niedawno sezonie.
- Wszystkim zawodnikom i działaczom, zarówno tym obecnym jak i byłym, dziękujemy za ich zaangażowanie - mówi Dawid Lipok, obecny prezes Źródła. - Tych, których już z nami nie ma, mamy zawsze w naszej pamięci. Jako zarząd Źródła obiecujemy, że będziemy ten klub trzymać co najmniej do następnego pokolenia.
My zaś życzymy zarówno klubowi jak i zawodnikom przede wszystkim zdrowia i samych wygranych meczów. A za kilka miesięcy - upragnionego powrotu na boiska Klasy A.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze