Przypomnijmy, że celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Okazuje się, że mieszkańców gminy nie trzeba specjalnie zachęcać do starania się o środki. Z roku na rok składają coraz więcej wniosków. W ubiegłym roku w gminie zawarto 228 umów o dofinansowanie, z czego 159 już udało się zrealizować, a wszystkich wniosków o dofinansowanie było 268.
- Mieszkańcy cały czas przychodzą i dopytują się o warunki skorzystania z programu - informuje Magdalena Witek z urzędu w Kolonowskiem. - Najwięcej wniosków jest składanych na wymianę pieca, ale również nie brakuje chętnych na termomodernizację. Program jest bardzo ciekawy, co roku są jakieś zmiany. W tym roku dotacja jest wyższa niż w latach ubiegłych. Od stycznia mieszkańcy gminy Kolonowskie złożyli około 20 wniosków, głównie na wymianę pieca na pellet i pompę ciepła.
Pracownicy urzędu zachęcają do korzystania z punktu konsultacyjno-informacyjnego, który powstał przy urzędzie miejskim z myślą o mieszkańcach.
- Mieszkańcy często boją się tego typu programów, bo myślą, że wnioski są skomplikowane w wypełnianiu - zauważa urzędniczka. - Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy. Pracownik punktu przybliży zasady programu, jego cel oraz powie, co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie, jak wypełnić wniosek.
Urzędniczka podkreśla, że zasady i warunki programu są na tyle atrakcyjne i proste, że warto wymienić swoje stare piece na te bardziej ekologiczne.
Komentarze