Patoparkowanie w mieście. „Zebry” zastawiane samochodami
– W ciągu ostatniego miesiąca już trzy razy zdarzyło mi się, że przechodząc z dzieckiem w wózku przez przejście dla pieszych zasłonięte przez stojące przy nim auta, samochód omal mnie nie potrącił, bo jego kierowca nas nie widział – pisze pani Ewa (imię zmienione). – Rozumiem, że ciężko, żeby policja stała przy każdym przejściu i wlepiała mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa, ale za te parkujące auta przy przejściu mogliby się wziąć, bo jak zaczęłam zwracać na to uwagę, to praktycznie każde przejście w Strzelcach jest obstawione autami, a parkingi nierzadko puste.
– Dlaczego policja tych samochodów nie odholuje? – pyta nasza Czytelniczka. – Wszyscy narzekają, że nie ma pieniędzy, a one dosłownie leżą na ulicy - tylko trzeba wystawiać mandaty! A potem miasto ma dawać kasę policji, bo oni nie mają. Policja pewnie nic nie zrobi, dopóki kogoś nie potrąci samochód (tak, jak ostatnio w Brzegu - to też skłoniło mnie do napisania do Was), tylko nie chciałabym, żeby to było moje dziecko, albo ktoś z mojej rodziny.
Co na to policja?
O ustosunkowanie się do uwag pani Ewy zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich.
– Przejście dla pieszych to element drogi, który narzuca szereg obowiązków nie tylko na kierujących pojazdami, ale również na samych pieszych – czytamy w komentarzu nadesłanym do redakcji przez strzelecką policję. – Pieszym zabrania się wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, a także spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. Z kolei kierującemu zabrania się m.in. zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem.
Marta Białek, oficer prasowy KPP Strzelce Opolskie zapewnia, że funkcjonariusze strzeleckiej komendy w ramach codziennej służby niejednokrotnie interweniują w sprawie nieprawidłowego parkowania pojazdów, nie tylko w rejonie przejść dla pieszych. – Wykroczenia ujawniają nie tylko policjanci drogówki, ale także mundurowi z wydziału prewencji – przekonuje.
Co jednak mają robić piesi, którym poruszanie się po mieście utrudniają zaparkowane gdzie popadnie auta?
– Opolska policja uruchomiła specjalną skrzynkę kontaktową e-mail dla osób, które nie godzą się z łamaniem przepisów i brakiem poszanowania dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi rzeczniczka strzeleckiej policji.
Łamania prawa ze strony uczestników ruchu drogowego można zgłaszać na adres [email protected]
– Przesyłane zdjęcia i filmy są analizowane przez policjantów pod kątem pociągnięcia sprawców wykroczeń do odpowiedzialności. Przypominamy także, że problem nagminnego nieprawidłowego parkowania można również zgłosić poprzez aplikację Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde takie zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów, a w przypadku jego potwierdzenia podejmowane są kroki mające na celu eliminację zagrożenia – informuje strzelecka policja.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze