Teatr „Tradycja” z Rozmierzy po raz ostatni wystawił „Autochtonkę”
Zespół teatralny z Rozmierzy zagrał tę nigdy wcześniej nie wystawianą sztukę trzykrotnie. Po raz pierwszy – wiosną zeszłego roku, a 6 stycznia – po raz ostatni. Spektakl powstał na podstawie sztuki „Autochtonka” Kazimierza Gołby. Tak o treści utworu opowiadają organizatorzy:
– Akcja sztuki toczy się tuż po wojnie na opolskiej wsi – mówią. – W formie komedii opowiada o sporze sąsiedzkim pomiędzy ekspatriantami zza Buga, a miejscowymi Ślązakami. Mimo humorystycznej konwencji, utwór porusza wiele trudnych tematów takich jak pobór Ślązaków do Wehrmachtu, powojenna weryfikacja narodowościowa, stygmatyzacja ludności autochtonicznej czy szabrownictwo, jakiego dopuszczali się niektórzy napływowi. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pojednawcze przesłanie sztuki – podkreślają.
– Spektakl reżyserował mój zięć Patryk Klos. Ja tylko czasem coś mu podpowiadam, bo przez 23 lata byłam reżyserką i prowadziłam tę grupę, a teraz robimy to razem – opowiada Teresa Chudala z Rozmierzy i dodaje:
– Łącznie wystawialiśmy „Autochtonkę” trzy razy, a 6 stycznia postanowiliśmy powtórzyć występ, bo wiele osób chciało jeszcze raz ją zobaczyć. To była już ostatnia odsłona tego spektaklu, teraz będziemy przygotowywać się do kolejnego.
Amatorski Zespół Teatralny „Tradycja” liczy około dwudziestu osób i zazwyczaj przygotowuje dwie premiery w ciągu roku – na zimę i na wiosnę.
– Zebrać grupę nie jest łatwo – opowiada Teresa Chudala. – A kiedy już ustalimy czas na próby, który wszystkim będzie pasował, przez około pół roku przygotowujemy się do premiery. Wystawiamy sztuki, które gramy nawet dwie godziny, zazwyczaj jeszcze dochodzi do tego humoreska więc trochę czasu na to potrzebujemy, zwłaszcza że najczęściej mamy też bardzo rozbudowaną scenografię, a stroje np. do Autochtonki, wypożyczyliśmy z teatru z Gliwic. Robimy to profesjonalnie, robimy to dla mieszkańców – podsumowuje.
Amatorski Zespół Teatralny „Tradycja” z Rozmierzy został założony w 1949 roku.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze