Narodowy Dzień Powstań Śląskich - nowe święto w dniu 20 czerwca
Narodowy Dzień Powstań Śląskich wprowadza ustawa, którą prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek 7 czerwca w Katowicach. Jak informuje prezydencki minister Jerzy Kolarski, celem ustawy jest nie tylko upamiętnienie uczestników powstań śląskich - trzech zrywów, których efektem było przyłączenie części Górnego Śląska do Polski - ale także wydarzenia, które miało miejsce 20 czerwca 1922 roku. Tego właśnie dnia Wojsko Polskie zostało przywitane w Szopienicach przez jego mieszkańców. Symbolicznie Polska wróciła wówczas na Śląsk.
Polskie oddziały powitały na moście w Szopienicach tłumy ludzi, wśród nich wojewoda śląski Józef Rymer oraz dyktator III powstania śląskiego Wojciech Korfanty. Oddziały polskiej kawalerii pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego przeszły w kilkukilometrowej defiladzie do rynku w Katowicach. Po drodze ustawiono blisko 30 odświętnie udekorowanych bram powitalnych.
Na rynku odprawiono uroczystą mszę. W ramach powitania m.in. powstaniec-inwalida Juliusz Chowaniec rozbił łańcuch ze słowami: "Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny, armio polska wkraczaj nań i połącz go z Polską".
Narodowy Dzień Powstań Śląskich - czy to będzie dzień wolny?
Symboliczne jest także miejsce podpisania ustawy, na mocy której obchodzony będzie Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Prezydent Andrzej Duda uczynił to w obecności przedstawicieli samorządów w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach.
– To jest historyczne miejsce. Sala ta była bowiem pierwszą siedzibą Sejmu Śląskiego - podkreśla Jerzy Kolarski.
Ustawę o Narodowym Dniu Powstań Śląskich Sejm przyjął w dniu 12 maja. 18 maja zrobił to Senat RP. Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, iż nowe święto obchodzone 20 czerwca nie będzie dniem wolnym od pracy.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze