Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 02:26
Reklama UMWO Opolska Karta Rodziny i Seniora

Słabi uczniowie tracą najwięcej

Trwająca ponad rok pandemia jest prawdziwym egzaminem dla polskiej edukacji. Zdalna nauka okazała się wyzwaniem dla wszystkich: uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Jakie spostrzeżenia po kilku miesiącach mają ci ostatni? Spotkaliśmy się z dyrekcją i gronem pedagogicznym Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich.
Słabi uczniowie tracą najwięcej
Pani Iwona Iwanowska podczas lekcji matematyki

Wszystkie nasze rozmówczynie przyznały jednogłośnie, że początki były trudne.

-  Mam klasę I c i na początku było ciężko, ponieważ maluchy muszą przyswoić literki, uczą się pisać i czytać - wszystkie zmysły muszą być uruchomione. A przez zdalną naukę nie mamy ze sobą bezpośredniego kontaktu - mówi Krystyna Obrączka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. - Jest mnóstwo obszarów do wypracowania np. grafomotoryka, której nie jestem w stanie sprawdzić zdalnie. Mimo tego, że wykorzystuję różne metody, brakuje tej bliskości, żeby od razu ocenić, poprawić, pokazać jak coś trzeba zrobić. Mam mocną klasę, rodzice bardzo też pomagają, ale mamy wielką rzekę do przepłynięcia - dodaje. 

Elwira Morawiec-Bartczak, dyrektor PSP nr 1, przyznaje, że zdalne nauczanie jest sporym wyzwaniem dla nauczycieli.

- Każdy ma swoją metodę nauczania, a teraz trzeba było to zweryfikować i dostosować do zdalnej nauki. Obecnie w zastępstwie uczę klasę III a. Jeżeli zaczynamy lekcje o ósmej, to jesteśmy już kwadrans wcześniej połączeni. Rozmawiam z dziećmi, o tym jak się czują, z czym mają trudności. Tęsknię za tym, żeby je zobaczyć, żeby wykorzystać wszystkie pomoce dydaktyczne, które mamy w szkole. Nic nie zastąpi klasy i bezpośredniej obecności - mówi.

Wszystko zależy od ucznia 

W każdej klasie są uczniowie, którzy lepiej przyswajają materiał i ci słabsi...

- Ci teraz tracą najwięcej. Bo zdolne dziecko sobie poradzi, jednak najgorzej jest z tymi średniaczkami i poniżej średniej. Te dzieci nie umieją różnych rzeczy i wstydzą się powiedzieć, że nie rozumieją, więc siedzą cichutko, a problemy się nawarstwiają - mówi Ewa Kozok, nauczycielka matematyki. - Nie ukrywam, że jest mi teraz trudniej wytłumaczyć różne rzeczy.

Jak podkreśla Iwona Iwanowska, również nauczycielka matematyki i wicedyrektor, w starszych klasach wszystko zależy od ucznia. 

- Jeśli ma chęć się nauczyć to nie ma żadnego problemu. Mamy Teamsy, e-dziennik, kontakt mailowy, telefoniczny - na bieżąco możemy się kontaktować ze sobą. I to miało odzwierciedlenie na egzaminie ósmoklasisty, bo ci, którzy się uczyli mieli bardzo dobre wyniki, po 70-80% - mówi pani Iwona. - Natomiast są też uczniowie, z którymi jest utrudniony kontakt, nie chcą się wypowiadać. Na klasycznych lekcjach również są uczniowie, którzy niechętnie zabierają głos, ale w klasie i można ich jakoś przycisnąć do odpowiedzi - dodaje. 

Zamknęli się jeszcze bardziej

 Małgorzata Strożek jest pedagogiem szkolnym i doradcą zawodowym.

- Teraz zamiast kontaktu bezpośredniego pozostało mi jedynie czatowanie z uczniami i rozmowy przez kamerkę. Brakuje czasem takiego poklepania po ramieniu, płaczu, śmiechu - bo i tak bywa w pokoju pedagoga - mówi pani Małgorzata. -  Najgorsza jest cisza, kiedy prosimy kogoś o odpowiedź, a nagle nie działa mikrofon.  Zdarza się, że niby uczeń jest zalogowany na lekcję, ale w niej nie uczestniczy. Wiemy, że dzieci spotykają się ze sobą po lekcjach i bardzo dobrze. Ale niestety są wśród nich osoby, które jeszcze bardziej się w sobie zamknęły. Komputer wypełnił całe ich życie, bo nie wyłączają go po lekcjach, ale dalej siedzą w internecie, grają, czatują... - dodaje ze smutkiem.  

Są bardziej samodzielne

Kiedy uczniowie wrócą do szkolnych ław, nauczyciele będą musieli ponownie przerabiać zagadnienia, z którymi dzieci mają trudności. Są jednak plusy zdalnej nauki. 

- Dzieci nauczyły się samodzielności, czasami przypominają, że coś trzeba jeszcze zrobić powtórzyć. Moje pierwszaki mówią często, że są sami, że w pokoju za ścianą tylko siedzi starszy brat lub siostra. Dzieci cieszą się, że są dzielne, a ja kilka razy wywołuję ich do odpowiedzi, żeby wiedzieć, że wszystko jest w porządku - mówi Krystyna Obrączka. 

- Wcześniej było tak, że jedynie w szkole mieliśmy kontakt z uczniami. Teraz mamy go praktycznie cały czas, bo dzieci cały dzień piszą, że coś wysłały, coś zrobiły lub czegoś nie potrafią zrobić. Wydoroślały, zdają sobie sprawę z powagi sytuacji - dodaje Ewa Kozok. 

- Plusem jest na pewno to, że uczniowie, którzy byli bardzo pobudliwi wyciszyli się i jest z nimi bardzo dobry kontakt. Na zdalnym nauczaniu musi być większa relacja z nauczycielem, bo teraz szkoła jest już zupełnie inna niż była do tej pory - podkreśla Iwona Iwanowska. 

 - Kiedy dzieci przyszły do szkoły po tej długiej nieobecności to przez kilka dni na korytarzach nie było gwaru i było to dla nas przygnębiające. Była ogromna cisza, coś niespotykanego do tej pory na szkolnych korytarzach. Uczniowie mówili do siebie szeptem i na nowo musieliśmy ich otworzyć na to, że mogą się wykrzyczeć, wybiegać. Od tego są przerwy w prawdziwej szkole - żeby odpocząć i zebrać siły przed kolejną lekcją - dodaje pani Elwira. 

Zgodnie z harmonogramem luzowania obostrzeń uczniowie klas I-III wrócili już do nauki stacjonarnej, więc w szkołach powoli robi się radośnie i gwarnie. 


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaWFOŚ
ReklamaHelios
ReklamaRe-gat
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bezpieczniej,przecież gmina kolonowskie to najbezpieczniejsza gmina w powiecie strzeleckim.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:12Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej J Autor komentarza: AntyloloTreść komentarza: Lolo! Czy Ty w każdym działaniu widzisz rękę "niemieckiego rewizjonisty " i "rewanżysty?Wyluzuj i nie prowokuj...Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:29Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne A Autor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Jak to pięknie i wspaniale, że lokalna gazeta podjęła się tematu wokół problematyki RODO. Bez znaczenia, że w artykule sponsorowanym. Ochrona naszych danych osobowych dotyczy każdego z nas. Polecam się jako źródło informacji i udokumentowanych przykładów z autopsji w jaki to sposób były i są do nadal nielegalnie przetwarzane moje dane osobowe w tym dane szczególnej kategorii do realizacji płytkich, osobisto - emocjonalnych celów w poważnych lokalnych instytucjach. Uprzedzając ewentualne zarzuty ...Tak! -Świadomie publicznie podaję należący do mnie adres e-mail jako podpis do tego komentarza i wyrażam zgodę na nawiązanie za jego pośrednictwem kontaktu ze mną w zakresie stanowiącym treść komentarza.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Jak zapewnić zgodność z RODO podczas niszczenia dokumentów? S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Jakież to proste - 6 tysięcy i będzie bezpieczniej! Serio?Data dodania komentarza: 13.09.2024, 14:34Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej T Autor komentarza: RossiTreść komentarza: Do sop. Faktycznie ludzie często tam przejeżdżają na czerwonym ,jednak trzeba może się zastanowić nad powodem? Otóż skrzyżowanie jest mocno zakorkowane. Jest duży ruch na lewoskręcie z Krakowskiej na Stawową. I tu jest pies pogrzebany ,bo lewoskręt trwa tylko chwilę ,czasem przejedzie tylko jedna ciężarówka. Nie wiem co robią urzędnicy? Miałem to zgłosić ,ale dałem sobie spokój ,bo wiem ,że i tak w nosie to mają ,wiem bo już inna sytuację raz zgłaszałem.Data dodania komentarza: 11.09.2024, 09:42Źródło komentarza: Zderzenie dwóch ciężarówek w Strzelcach Opolskich. Jedna z nich przewoziła butle z gazem S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Przyjechali gonić Bobra. Ale zanim go pogonili, najpierw wjechali autami do lasu. Dziesiątkami aut. Takie to dzisiaj czasy - żeby pobiegać, potrzebne jest auto. Tak dziś wygląda "bieganie i aktywny wypoczynek na łonie natury".Data dodania komentarza: 10.09.2024, 14:20Źródło komentarza: Po pięciu latach powrócili, by gonić bobra. Za nami ósmy Cross Doliny Małej Panwi
Reklama