Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 08:40
Reklama UMWO Opolska Karta Rodziny i Seniora

Zbliża się sezon grzewczy, zadbaj o komin i czujkę czadu

Nadchodząca jesień, a także ochłodzenie, które przyszło do Polski parę dni temu, sprawiły, że wielu zaczęło myśleć o sezonie grzewczym, a nawet już ogrzewać swoje domy.
Zbliża się sezon grzewczy, zadbaj o komin i czujkę czadu
Strzeleccy strażacy zachęcają do zakupu oraz montażu czujników tlenku węgla. - Tak niewielkie urządzenie może zdziałać wiele dla naszego bezpieczeństwa, zdrowia, a nawet życia - przekonują

Zbliża się sezon grzewczy, zadbaj o komin i czujkę czadu

Choć miło jest przebywać w ciepłych i przytulnych pomieszczeniach, to czas, gdy zwiększa się ryzyko pożarów sadzy w przewodach kominowych oraz zatruć tlenkiem węgla. Każdego roku strażacy w całym kraju odnotowują setki takich zdarzeń.

- Apelujemy, żeby zadbać o przewody kominowe, o to, aby były dobrze przeczyszczone, a w rezultacie, nie były powodem pożaru w kominie - mówi st. bryg. Paweł Poliwoda, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. - Razem z tym idzie apel o montaż czujników tlenku węgla. Zatrucie tlenkiem węgla to zagrożenie, którego nie jesteśmy w stanie wykryć żadnym naszym zmysłem - nie widzimy go, nie czujemy, nie słyszymy. Nierzadko przynosi też ofiary śmiertelne, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, inwestując w odpowiednie urządzenie.

- Przypominamy również, żeby, w sytuacji, gdy posiadamy już czujnik tlenku węgla, wymieniać w urządzeniu baterie - dodaje st. bryg. Piotr Zdziechowski, zastępca komendanta powiatowego PSP w Strzelcach Opolskich. - W poprzednim sezonie grzewczym odnotowaliśmy kilka przypadków, gdzie w budynku znajdowała się "czujka", ale z wyczerpanymi bateriami, więc nie mogła zadziałać. Jedna z tych sytuacji dotyczyła ciężkiego przypadku zatrucia tlenkiem węgla, dlatego warto mieć na uwadze to, żeby zasilanie było niezawodne, a urządzenia skutecznie nas chroniły. Myślę też, że czujnik tlenku węgla jest doskonałym pomysłem na prezent urodzinowy bądź jakąkolwiek inną okazję.

Przegląd dla bezpieczeństwa i nie tylko...

Przeglądy kominiarskie, zgodnie z przepisami, należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Strażacy zachęcają jednak, żeby kontrolować przewody kominowe częściej.

- Najlepiej zrobić to przed sezonem, ale i w trakcie - mówi st. bryg. Piotr Zdziechowski. - Zaprośmy kominiarza, który sprawdzi stan komina oraz przewodu dymowego, a nawet specjalistę, który spojrzy na urządzenie grzewcze i sprawdzi, czy właściwie pracuje. To pieniądze zainwestowane w nasze bezpieczeństwo. Warto też przekazywać tę informację dalej, szczególnie osobom starszym i mieszkającym samotnie.

- Niejednokrotnie ubezpieczyciele przy jakimkolwiek niekorzystnym zdarzeniu w domu wymagają zaświadczenia o wykonaniu przeglądu instalacji dymowej czy instalacji grzewczej - zauważa st. bryg. Paweł Poliwoda. - Jeśli nie przedstawimy takiego dokumentu, to, niestety, może zdarzyć się, że ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania.

Od pożaru w kominie do ognia w domu

Pożar sadzy w przewodzie kominowym zawsze niesie za sobą konsekwencje, czasami mniej lub bardziej poważne.

- Na taki pożar zawsze reagujemy jak na zagrożenie całego domostwa, ponieważ nie brakuje przypadków, w których ogień z komina przenosi się na część mieszkalną - mówi st. bryg. Paweł Poliwoda. - Czasami, gdy pali się w kominie, wiele osób bagatelizuje zagrożenie, myśląc, że komin jest przygotowany na to, żeby się w nim paliło, ale tak nie jest. Temperatura, jaką osiąga pożar w kominie, potrafi sięgnąć tysiąca stopni, a żaden komin nie jest przygotowany na tak wysoką temperaturę. Wtedy niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się ognia wzrasta.

Pożary często są wynikiem nieprawidłowej eksploatacji kotła. Najczęściej zdarzają się w urządzeniach, które są opalane węglem lub drzewem, a rzadziej - w opalanych pelletem, ekogroszkiem czy gazem. Reguły jednak nie ma. Po sierpniowej eksplozji pompy ciepła w Chrząstowicach (powiat opolski, województwo opolskie) zrodziły się pytania o bezpieczeństwo takich urządzeń.

- To incydentalny przypadek - uspokaja st. bryg. Paweł Poliwoda. - Patrząc na ilość pomp ciepła, które pojawiają się w domach, a także na liczbę marginalnych zdarzeń z nimi związanych, możemy śmiało stwierdzić, że pompy ciepła nie stwarzają zagrożenia.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaWFOŚ
ReklamaHelios
ReklamaRe-gat
bezchmurnie

Temperatura: 11°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bezpieczniej,przecież gmina kolonowskie to najbezpieczniejsza gmina w powiecie strzeleckim.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:12Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej J Autor komentarza: AntyloloTreść komentarza: Lolo! Czy Ty w każdym działaniu widzisz rękę "niemieckiego rewizjonisty " i "rewanżysty?Wyluzuj i nie prowokuj...Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:29Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne A Autor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Jak to pięknie i wspaniale, że lokalna gazeta podjęła się tematu wokół problematyki RODO. Bez znaczenia, że w artykule sponsorowanym. Ochrona naszych danych osobowych dotyczy każdego z nas. Polecam się jako źródło informacji i udokumentowanych przykładów z autopsji w jaki to sposób były i są do nadal nielegalnie przetwarzane moje dane osobowe w tym dane szczególnej kategorii do realizacji płytkich, osobisto - emocjonalnych celów w poważnych lokalnych instytucjach. Uprzedzając ewentualne zarzuty ...Tak! -Świadomie publicznie podaję należący do mnie adres e-mail jako podpis do tego komentarza i wyrażam zgodę na nawiązanie za jego pośrednictwem kontaktu ze mną w zakresie stanowiącym treść komentarza.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Jak zapewnić zgodność z RODO podczas niszczenia dokumentów? T Autor komentarza: LoloTreść komentarza: A owszem ,że ekologiczny ,bo produkują głównie Niemcy. Jak był Nord Stream ,to gaz był ekologiczny.Data dodania komentarza: 17.09.2024, 21:40Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Jakież to proste - 6 tysięcy i będzie bezpieczniej! Serio?Data dodania komentarza: 13.09.2024, 14:34Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej T Autor komentarza: RossiTreść komentarza: Do sop. Faktycznie ludzie często tam przejeżdżają na czerwonym ,jednak trzeba może się zastanowić nad powodem? Otóż skrzyżowanie jest mocno zakorkowane. Jest duży ruch na lewoskręcie z Krakowskiej na Stawową. I tu jest pies pogrzebany ,bo lewoskręt trwa tylko chwilę ,czasem przejedzie tylko jedna ciężarówka. Nie wiem co robią urzędnicy? Miałem to zgłosić ,ale dałem sobie spokój ,bo wiem ,że i tak w nosie to mają ,wiem bo już inna sytuację raz zgłaszałem.Data dodania komentarza: 11.09.2024, 09:42Źródło komentarza: Zderzenie dwóch ciężarówek w Strzelcach Opolskich. Jedna z nich przewoziła butle z gazem
Reklama