Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 00:29
Reklama Filplast

Przepychanka o pasy w Jemielnicy. Tu jest wyjątkowo niebezpiecznie

Przejście dla pieszych w Jemielnicy przy ulicy Szkolnej zostało tak niefortunnie ulokowane, że jest niebezpieczne. Urzędnicy są zgodni, że trzeba je przesunąć, ale od jesieni nie mogą dojść do porozumienia, kto powinien to zrobić.
Przepychanka o pasy w Jemielnicy. Tu jest wyjątkowo niebezpiecznie
Urzędnicy zastanawiają się, jak rozwiązać problem

Autor: BES

Przepychanka o przejście dla pieszych przy ul. Szkolnej w Jemielnicy

Zebra przecina ulicę powiatową, która nomen omen znajduje się przy szkole i odbywa się tam duży ruch pieszych (głównie dzieci) oraz aut. W tym miejscu krzyżuje się ona z drogą wojewódzką, a pasy choć nieprawidłowo ulokowane, są tu już ponad 12 lat - od czasu przebudowy trasy nr 426. Ulokowano je tak blisko skrzyżowania, iż samochody oczekujące, by skręcić, muszą stać na pasach, a piesi lawirują wtedy między autami. 

Na dodatek, jeśli ktoś akurat przechodzi przez zebrę, a samochód chce skręcić w Szkolną, robi się zator na trasie wojewódzkiej, co stwarza zagrożenie, że ktoś nie wyhamuje. O przesunięcia przejścia wnioskowali policjanci z komisariatu w Zawadzkiem już w listopadzie na sesji rady gminy. Od tego czasu trwa urzędowa przepychanka.

- To nie jest w gestii gminy, więc przekazywaliśmy ten wniosek: i do Zarządu Dróg Wojewódzkich i do Zarządu Powiatu Strzeleckiego, w międzyczasie w lutym otrzymaliśmy pismo policji, że podtrzymują swoje stanowisko w tej sprawie - mówi wójt Jemielnicy Marcin Wycisło. - To przesunięcie jest potrzebne, ale ja jako wójt jestem tylko pośrednikiem w korespondencji pomiędzy zarządcami obu dróg, problem w tym, że jak dotąd ZDW wskazuje na powiat, a powiat na ZDW.

Marszałek województwa już w styczniu odpisał wójtowi, że przesunięcie zebry sprawi, iż znajdzie się ona już poza obrębem skrzyżowania z trasą wojewódzką. Wójt przekierował więc wniosek do starostwa. 7 lutego otrzymał odpowiedź: że przejście zostało zaprojektowane w ramach przebudowy drogi wojewódzkiej, więc to sprawa ZDW. Potem pisma były jeszcze wymieniane parokrotnie.

- Sprawę analizowała Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w skład której wchodzą przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, komendy wojewódzkiej policji i Zarządu Dróg Wojewódzkich i jej stanowisko jest takie, że budowa przejścia w nowej lokalizacji jest w gestii powiatu, jeśli starosta taki projekt zatwierdzi, wtedy ZDW zajmie się zmianą organizacji ruchu dla drogi wojewódzkiej i likwidacją obecnego przejścia dla pieszych - mówi rzecznik ZDW Arkadiusz Branicki. - Taka odpowiedź poszła już w styczniu.

Ale starostwo ponownie zwróciło się o przeanalizowanie sprawy, argumentując, że zarządcą skrzyżowania w przypadku dróg różnej rangi jest podmiot od wyższej rangi - czyli ZDW.

- Trzeba ostatecznie wyjaśnić te rozbieżności, czekamy na rozstrzygnięcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego - mówi wicestarosta Waldemar Bednarek. - Jeśli będzie wskazanie, że to faktycznie jest w naszej gestii, nie odżegnujemy się od tej inwestycji, ona jest zasadna, bo to miejsce faktycznie jest niebezpieczne.

Do sprawy wrócimy.

 Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
ReklamaHospicjum2022
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama