Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 00:17
Reklama Filplast

Coraz więcej pożarów traw. Strażacy apelują

Państwowa Straż Pożarna alarmuje, że drastycznie wzrosła liczba pożarów traw. Do tej pory w 2025 roku było ich ponad czterokrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2024 roku.
Coraz więcej pożarów traw. Strażacy apelują
Pożar poszycia leśnego w leśnictwie Haraszowskie

Autor: OSP Zawadzkie

Coraz więcej pożarów traw. Strażacy apelują

Według ostatnich danych przekazanych przez PSP, od 1 stycznia do 8 marca 2025 roku straż pożarna interweniowała już 6317 razy w związku z pożarami traw. W tym samym okresie w 2024 roku odnotowano 1551 pożarów. Niestety, w wyniku tegorocznych zdarzeń 12 osób zostało rannych, a 1 osoba poniosła śmierć. Dane dotyczą całego kraju.

W województwie opolskim od początku roku odnotowano 188 pożarów traw i nieużytków rolnych. Tylko 10 marca doszło do 23 pożarów suchych traw. 

Na terenie powiatu strzeleckiego strażacy w ostatnich tygodniach interweniowali 5 razy m.in. w gminie Kolonowskie, gdzie doszło do pożaru poszycia lasu na terenie leśnictwa Haraszowskie w Kolonowskiem. Spaleniu uległo około 150 metrów kwadratowych. Paliła się również sucha trawa na nasypie kolejowym (linia kolejowa na wysokości ul. Haraszowskie). Spaleniu uległo około 250 metrów suchej trawy. Jak poinformowali druhowie, ogień nie przedostał się do lasu dzięki pasom przeciwpożarowym wykonanym przez pracowników Lasów Państwowych. 

W tych samych dniach strażacy jeszcze gasili palące się trawy w Suchej i na trasie między Zalesiem Śląskim a Lichynią.

Przypominamy, że wypalanie traw jest nie tylko nielegalne, ale również wyjątkowo niebezpieczne. Każdy pożar to ryzyko utraty zdrowia, życia oraz olbrzymich strat ekologicznych i materialnych. Ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie, zagrażając ludziom, zwierzętom, lasom oraz zabudowaniom.

- Zdecydowanie powinniśmy zaniechać wypalanie - stwierdza st. bryg. Piotr Zdziechowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. - Nawet jeśli wydaje się, że wypalenie trawy jest szybkim sposobem na uporządkowanie terenu, warto pamiętać, że to działanie przynosi więcej szkód niż pożytku. 

- Zamiast wypalać trawę, warto kompostować roślinne resztki lub oddać je do punktów selektywnej zbiórki odpadów - dodaje Piotr Zdziechowski. - Jednak trzeba przede wszystkim pamiętać, że pożary traw są szkodliwe i zabronione. Choć niektórzy myślą, że wypalanie traw jest naturalnym sposobem na "oczyszczenie” terenu, rzeczywistość jest zupełnie inna. Pożary traw wywołane przez człowieka mogą szybko wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do zagrożeń dla ludzi i ich mienia. Często dochodzi do sytuacji, w których ogień przenosi się na pobliskie domy, lasy i pola uprawne, stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców i strażaków.

Pożary traw są jednym z głównych czynników prowadzących do pożarów lasów, które powodują ogromne straty ekologiczne i ekonomiczne.

- Ogień niszczy całkowicie rośliny, w tym drzewa, lub znacznie je osłabia - informuje Agnieszka Jamrozik z Nadleśnictwa Zawadzkie. - Nawet pożary pokrywy gleby uszkadzają w różnym stopniu podziemne części takie jak szyje korzeniowe drzew. 

- Podczas pożarów giną zwierzęta, nie tylko duże, jak sarny i jelenie, ale również te przebywające na powierzchni gleby jak ptaki, gady, płazy, bezkręgowce i małe ssaki, niszczone są miejsca lęgowe ptaków - wskazuje Agnieszka Jamrozik. - Degradacji ulega gleba, jej stosunki wodne, składniki mineralne i mikroflora oraz zakłócony zostaje proces powstawania próchnicy. Gleba staje się jałowa, wysterylizowana.

W Polsce wypalanie traw jest nielegalne i podlega sankcjom prawnym. Za celowe wzniecenie ognia grozi mandat, kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności. Zasady te mają na celu ochronę środowiska i zapobieganie sytuacjom zagrażającym zdrowiu i życiu. Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami. 

Wypalanie traw jest nielegalne i podlega sankcjom prawnym zgodnie z ustawą o ochronie przyrody i ustawy o lasach. Działania edukacyjne oraz egzekwowanie przepisów są kluczowe dla eliminacji tego zjawiska.

Za spowodowanie pożaru łąki lub nieużytków prawo przewiduje karę nagany, aresztu lub grzywny do 30 000 zł. Gdy pożar wywołany wypalaniem traw powoduje zagrożenie dla życia ludzi lub zniszczenie mienia o dużej wartości, sprawcy grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

 Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
ReklamaHospicjum2022
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama