Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 lutego 2025 22:45
Reklama Filplast

Wodzenie niedźwiedzia po raz 18. w Starym Ujeździe. Tradycja łączy ludzi i pokolenia

Już po raz 18. w Starym Ujeździe odbyło się wodzenie niedźwiedzia. Ber z wesołą i głośną ekipą wędrował po całej wsi. Każda gospodyni musiała zatańczyć z misiem. Tradycja przez lata połączyła wielu ludzi i pokolenia. Zrobiono też dużo dobrego.
Wodzenie niedźwiedzia po raz 18. w Starym Ujeździe. Tradycja łączy ludzi i pokolenia
"Osiemnastkowa" ekipa wodząca niedźwiedzia ze Starego Ujazdu

Autor: archiwum prywatne

Tradycja wodzenia niedźwiedzia w Starym Ujeździe ma 18 lat

Niedźwiedź z wesołą gromadą po raz pierwszy przemaszerował przez Stary Ujazd w 2008 roku.

- Starsi mieszkańcy naszej wioski opowiadali, że kiedyś, jeszcze przed wojną, organizowano u nas wodzenie niedźwiedzia, więc chcieliśmy powrócić do tradycji, którą kultywowano - wspomina Sebastian Golec, sołtys Starego Ujazdu. - Bery odbywały się też w innych miejscowościach i stwierdziliśmy, że tym bardziej warto.

Tradycji nie przerwała nawet pandemia koronawirusa, która wprowadziła restrykcje i ograniczenia. Zorganizowano wtedy widowisko na świeżym powietrzu, które transmitowano w internecie.

- Chcieliśmy podtrzymać coroczny zwyczaj - mówi Sebastian Golec.

Tegoroczne wodzenie odbyło się w niedzielę, 23 lutego. Niedźwiedź w towarzystwie przebierańców, m.in. policjanta, cyganki, strażaka, księży, myśliwego czy aniołków, wędrował od domu do domu, niosąc radość oraz pomyślność. Jak co roku, nie zabrakło również skocznych przygrywek, o które zadbała miejscowa orkiestra i zaprzyjaźnieni muzycy. Każda z gospodyń musiała też zatańczyć z misiem. Bez tego się nie obeszło.

- W pochodzie uczestniczyło ponad 30 osób - podlicza sołtys Starego Ujazdu. - Bardzo cieszę się i doceniam, że są chętni, którzy chcą kontynuować tę tradycję. Dziękuję też naszym mieszkańcom, który niezmiennie przyjmują nas bardzo otwarcie, ciepło i serdecznie.

Jak dodaje sołtys, w wodzenie niedźwiedzia angażują się kolejne pokolenia.

- Niedźwiedziem w tym roku był Kamil Treffoń, a 15 lat temu, podczas trzecich berów, w tę rolę wcielił się jego ojciec. To jeden z przykładów, ale piękny i pokazujący, że łączymy pokolenia - podkreśla.

Niedźwiednicy ze Starego Ujazdu co roku zbierają datki na ważny i zazwyczaj szczytny cel.

- Pieniądze z pierwszego wodzenia przeznaczyliśmy na malowanie zakrystii w naszym kościele, a w kolejnych latach zbieraliśmy m.in. na malowanie i wymianę drzwi wejściowych w starym kościółku, drewnianą figurę Holdka (Rainholda Bodynka, młodego kleryka ze Starego Ujazdu, który wyemigrował do Japonii) i tablicę pamiątkową, wsparcie budowy kościoła w Ugandzie w Afryce czy zakup łóżek dla Ukraińców, których po wybuchu wojny w ich kraju gościliśmy w budynku naszej straży - wymienia Sebastian Golec.

Tym razem udało się zebrać niespełna 5,1 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie galerii zdjęć osób, które odeszły i zasłużyły się dla wsi.

- Za dwa lata 20-lecie wodzenia niedźwiedzia w Starym Ujeździe - mówi Sebastian Golec. - Na pewno uczcimy jubileusz, a już teraz zapraszamy wszystkie osoby, które przez 20 lat brały udział w wodzeniu, do wspólnej wędrówki w 2027 roku.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaHospicjum2022
ReklamaJacob
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Tyle tekstu, a najważniejszego nie ma. Które przejścia?Data dodania komentarza: 14.02.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwa przejścia dla pieszych w gminie Zawadzkie zostaną doświetlone J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Pani Baryga,dodam tylko do pani artykułu że mowa o budowie pierwszego w gminie pasywnego oddziału przedszkolnego połączonego z przebudową szkoły podstawowej Staniszcze Wielkie-Kolonowskie 3 znajdującej się na obszarze Fosowskiego.Data dodania komentarza: 12.02.2025, 07:13Źródło komentarza: Takiego obiektu w gminie Kolonowskie jeszcze nie ma. Powstanie pasywne przedszkole S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Czy wy też macie wrażenie, jakbyśmy słuchali rozmowy dzieciaków w przedszkolu? NIK mówi: - fałszowaliście dokumenty, źle pilnowaliście roboty. Na to ZDW odpowiada: - NIK pozytywnie ocenił nasze postępowanie, a cała inwestycja poszła zgodnie z projektem. Według mnie jeden z tych gości łże w żywe oczy, albo przedstawiciel NIK (niewymieniony w artykule), albo p. Horaczuk. Kogo obstawiacie?Data dodania komentarza: 4.02.2025, 08:47Źródło komentarza: Remont drogi Zawadzkie-Żędowice trafił do prokuratury. Wykryto nieprawidłowości J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bardzo ciekawy artykułData dodania komentarza: 27.01.2025, 13:00Źródło komentarza: Jak Guziakiewicz odbudował mosty w Fosowskiem wysadzone w 1945 roku J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Pani Baryga ma dobrą orientację w regionie.Data dodania komentarza: 25.01.2025, 21:21Źródło komentarza: Czarny punkt na mapie miasta. "Nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje"
Reklama