Sztuczną choinkę wystarczy spakować i odpowiednio zabezpieczyć, by posłużyła za rok. Jeżeli jednak zdecydujemy się ją wyrzucić, to najlepiej pociąć na mniejsze kawałki i wrzucić do pojemnika na zmieszane odpady. W przypadku choinek gabarytowych należy je wywieźć na PSZOK.
Najprostszym sposobem na pozbycie się żywych choinek jest skorzystanie ze zbiórek organizowanych przez gminy. Dla przykładu gmina Strzelce Opolskie zachęca mieszkańców do pozostawiania drzewek w pobliżu altan śmietnikowych lub pojemników w terminach wywozu odpadów biodegradowalnych. Będą one odbierane w styczniu, lutym i marcu. Na podobnej zasadzie drzewko oddać mogą mieszkańcy gmin członkowskich Związku Międzygminnego „Czysty Region” – w tym przypadku choinki wystawiać można podczas odbioru odpadów biodegradowalnych w styczniu i lutym.
Jeżeli drzewka mają korzenie, możemy je posadzić w ogrodzie. Dobrą opcją dla tych, którzy nie mają gdzie zakorzenić drzewka, jest podarowanie go osobom, które szukają drzewek do obsadzenia działki. Często ogłaszają się one w mediach społecznościowych i chętnie przyjmą drzewka z korzeniami. Warto poszukać takich ogłoszeń. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie choinki w procesie kompostownia lub jej gałęzi do okrycia i zabezpieczenia przed mrozem innych drzewek czy krzewów. Coraz częściej igły, rozdrobnione gałązki służą do mulczowania, czyli rozkładania na glebie (zakrywania jej, ściółkowania) w celu jej ochrony i wzbogacenia.
Warto się zorientować, czy przypadkiem w naszym pobliżu nie mieszka gospodarz i nie hoduje kóz. Choinki są bowiem przysmakiem tych zwierząt. Drzewa iglaste są źródłem różnych witamin i stanowią urozmaicenie ich diety. Jodłą, świerkiem czy sosną nie pogardzą również alpaki czy konie.
Drzewko bożonarodzeniowe możemy wykorzystać również do celów kosmetycznych, stanowi źródło witamin (np. witaminy C) i drogocennych flawanoidów, które chronią przed wolnymi rodnikami. Zamiast wyrzucać choinkę po świętach, można zebrać igły sosnowe i zrobić z nich domowe kosmetyki. Tonik z igieł choinkowych wykazuje działanie odkażające i łagodzące. Można również z igliwia przygotować napar, który następnie dodaje się do wody. Kąpiel z wykorzystaniem sosny czy świerku zmniejsza obrzęki i zatrzymywanie wody w organizmie, przyśpiesza przemianę materii. Z gałązek można przygotować także naturalny płyn do czyszczenia powierzchni, który sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i łazience.
Napar do kąpieli
Weź po garści igliwia ze świerku, sosny i modrzewia. Zalej 2 litrami wody. Zagotuj, zmniejsz ogień do minimum i tak niech się gotuje przez 10 min. Odcedź i wlej do wanny z ciepłą wodą. Zanurz się na kwadrans. Kąpiel zmniejsza obrzęki i zatrzymywanie wody, przyśpiesza przemianę materii.
Tonik odkażający i łagodzący
Szklankę umytych igieł należy zalać jedną szklanką wody, całość zagotować, a następnie pozostawić do wystygnięcia. Na koniec dodać jedną łyżeczkę octu jabłkowego. Tak przygotowany tonik ma właściwości łagodzące i odkażające. Aby zachował swoje bezpieczne działanie, można trzymać go w lodówce przez ok. dwa tygodnie.
Ocet do czyszczenia powierzchni
Połowę słoika wypełniamy igłami (jodły, sosny, świerku – ważne, żeby nie były żółte), następnie dodajemy ocet, tak, by całe igły były w nim zanurzone. Słoik chowamy w ciemne, chłodne miejsce na 2 do 4 tygodni. Raz na kilka dni warto potrząsnąć mieszanką, by dobrze połączyć znajdujące się w słoiku składniki. Po tym czasie możemy rozcieńczyć ją wodą w proporcji 1:1.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze