Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 02:30
Reklama Filplast

Co zrobić z choinką po świętach? Nie zawsze trzeba ją wyrzucać

Żywa choinka to obowiązkowy element świątecznego wystroju w wielu domach. Jednak tuż po świętach większość osób chce pozbyć się drzewka. Co z nim zrobić?
Co zrobić z choinką po świętach? Nie zawsze trzeba ją wyrzucać

Sztuczną choinkę wystarczy spakować i odpowiednio zabezpieczyć, by posłużyła za rok. Jeżeli jednak zdecydujemy się ją wyrzucić, to najlepiej pociąć na mniejsze kawałki i wrzucić do pojemnika na zmieszane odpady. W przypadku choinek gabarytowych należy je wywieźć na PSZOK.

Reklama

Najprostszym sposobem na pozbycie się żywych choinek jest skorzystanie ze zbiórek organizowanych przez gminy. Dla przykładu gmina Strzelce Opolskie zachęca mieszkańców do pozostawiania drzewek w pobliżu altan śmietnikowych lub pojemników w terminach wywozu odpadów biodegradowalnych. Będą one odbierane w styczniu, lutym i marcu. Na podobnej zasadzie drzewko oddać mogą mieszkańcy gmin członkowskich Związku Międzygminnego „Czysty Region” – w tym przypadku choinki wystawiać można podczas odbioru odpadów biodegradowalnych w styczniu i lutym.

Jeżeli drzewka mają korzenie, możemy je posadzić w ogrodzie. Dobrą opcją dla tych, którzy nie mają gdzie zakorzenić drzewka, jest podarowanie go osobom, które szukają drzewek do obsadzenia działki. Często ogłaszają się one w mediach społecznościowych i chętnie przyjmą drzewka z korzeniami. Warto poszukać takich ogłoszeń. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie choinki w procesie kompostownia lub jej gałęzi do okrycia i zabezpieczenia przed mrozem innych drzewek czy krzewów. Coraz częściej igły, rozdrobnione gałązki służą do mulczowania, czyli rozkładania na glebie (zakrywania jej, ściółkowania) w celu jej ochrony i wzbogacenia.

Warto się zorientować, czy przypadkiem w naszym pobliżu nie mieszka gospodarz i nie hoduje kóz. Choinki są bowiem przysmakiem tych zwierząt. Drzewa iglaste są źródłem różnych witamin i stanowią urozmaicenie ich diety. Jodłą, świerkiem czy sosną nie pogardzą również alpaki czy konie.

Drzewko bożonarodzeniowe możemy wykorzystać również do celów kosmetycznych, stanowi źródło witamin (np. witaminy C) i drogocennych flawanoidów, które chronią przed wolnymi rodnikami. Zamiast wyrzucać choinkę po świętach, można zebrać igły sosnowe i zrobić z nich domowe kosmetyki. Tonik z igieł choinkowych wykazuje działanie odkażające i łagodzące. Można również z igliwia przygotować napar, który następnie dodaje się do wody. Kąpiel z wykorzystaniem sosny czy świerku zmniejsza obrzęki i zatrzymywanie wody w organizmie, przyśpiesza przemianę materii. Z gałązek można przygotować także naturalny płyn do czyszczenia powierzchni, który sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i łazience.

Napar do kąpieli

Weź po garści igliwia ze świerku, sosny i modrzewia. Zalej 2 litrami wody. Zagotuj, zmniejsz ogień do minimum i tak niech się gotuje przez 10 min. Odcedź i wlej do wanny z ciepłą wodą. Zanurz się na kwadrans. Kąpiel zmniejsza obrzęki i zatrzymywanie wody, przyśpiesza przemianę materii.

Tonik odkażający i łagodzący

Szklankę umytych igieł należy zalać jedną szklanką wody, całość zagotować, a następnie pozostawić do wystygnięcia. Na koniec dodać jedną łyżeczkę octu jabłkowego. Tak przygotowany tonik ma właściwości łagodzące i odkażające. Aby zachował swoje bezpieczne działanie, można trzymać go w lodówce przez ok. dwa tygodnie.

Ocet do czyszczenia powierzchni

Połowę słoika wypełniamy igłami (jodły, sosny, świerku – ważne, żeby nie były żółte), następnie dodajemy ocet, tak, by całe igły były w nim zanurzone. Słoik chowamy w ciemne, chłodne miejsce na 2 do 4 tygodni. Raz na kilka dni warto potrząsnąć mieszanką, by dobrze połączyć znajdujące się w słoiku składniki. Po tym czasie możemy rozcieńczyć ją wodą w proporcji 1:1. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
ReklamaHospicjum2022
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama