Akcja strzeleckich położnych dla pań
- Wspólnie z koleżankami pracującymi w środowisku widzimy duże zapotrzebowanie dotarcia do kobiet, nie tylko tych, których mamy najwięcej, czyli ciężarnych lub po porodach, ale również pań, które są w takim wieku, gdzie wydaje im się, że położnej już nie potrzebują - tłumaczy ideę akcji Sylwia Hadrian, położna rodzinna. - Wykorzystałyśmy październik, ponieważ był miesiącem różowym, czyli świadomości raka piersi, a także badań profilaktycznych oraz czujności onkologicznej.
Sylwia Hadrian przypomina również, że symbolem miesiąca świadomości raka piersi jest różowa wstążeczka.
- Bardzo zależało nam, żeby była ona nie tylko przypięta do piersi, lecz także symbolizowała działanie - podkreśla.
Żeby zachęcić do badań oraz dbania o zdrowie..
Panie, które odwiedziły w dzień akcji strzelecki szpital, mogły zaczerpnąć wielu cennych informacji i porad np. o samobadaniu piersi, jakie jest podstawową metodą wykrywania guzów nowotworowych, a także zarejestrować się do przyszpitalnej poradni chorób sutka oraz poradni ginekologiczno-położniczej. Zainteresowane miały też możliwość złożenia deklaracji wyboru położnej POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej). Ponadto na uczestniczki czekało stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można było wykonać pomiar masy ciała, pomiar cukru czy wyrobić kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jak przyznają organizatorki, zainteresowanie było spore.
- Starałyśmy się jak najbardziej rozpropagować naszą akcję, żeby jak najwięcej pań mogło z niej skorzystać - mówi Sylwia Hadrian.
Kobiety, które złożyły deklarację do położnej POZ, mogły wziąć udział w loterii, w której czekały atrakcyjne niespodzianki. Wylosować można było nagrody ufundowane przez strzelecki szpital, jak badania CA 125, czyli markera wykrywającego raka jajnika czy badania w kierunku wirusa HPV, a także nagrody zasponsorowane przez lokalnych przedsiębiorców. Były bony do fryzjerek, kosmetyczek, piekarni, cukierni, restauracji, a nawet na sesje fotograficzne. Nie zabrakło również mniejszych upominków.
- Dzięki temu mogłyśmy sprawić paniom trochę radości, a co najważniejsze, zachęcić je do badań oraz dbania o swoje zdrowie - zauważa Sylwia Hadrian.
Profilaktyka jest ważna
Z akcji strzeleckich położnych rodzinnych skorzystała m.in. pani Iwona.
- Mam torbiel w jajniku oraz piersi i leczę się już kilkanaście lat - mówi. - Na razie jest to tylko profilaktyczne sprawdzanie, ale boję się, żeby nie wynikło z tego coś poważniejszego. Badam się regularnie i myślę, że warto zachęcać do tego wszystkie kobiety. Zawsze warto przekonać się, czy wszystko jest w porządku.
Zaznaczmy, że do poradni chorób sutka oraz poradni ginekologiczno-położniczej przy Szpitalu Powiatowym w Strzelcach Opolskich można zapisywać się nie tylko od święta, a przez cały czas w godzinach jej funkcjonowania. Położne oferują kompleksową opiekę, dzielą się doświadczeniem, służą radą i wsparciem, ale nie tylko. Dostępni są też specjaliści ginekologii i położnictwa, a także jest możliwość wykonania szeregu specjalistycznych badań.
Położną ma się od urodzenia do śmierci
Jak wskazują położne, niewiele pań wie, że każda kobieta ma przypisaną położną rodziną i może skorzystać z jej pomocy na każdym etapie życia.
- Panie często są bardzo zdziwione, zwłaszcza, gdy nie planują już ciąż, że mogą skorzystać z usług położnej rodzinnej, a położna służy kobiecie już od narodzin aż do śmierci - podkreśla Alicja Segrodnik, położna rodzinna. - Towarzyszymy i opiekujemy się paniami nie tylko w ciąży lub po porodzie, ale również kobietami, które przeszły zabiegi bądź operacje ginekologiczne, potrzebują pomocy w pielęgnacji ran czy zdjęciu szwów. Mamy najczęściej wiedzą, że jesteśmy, i nas wybierają, ale zależy nam na podkreśleniu, że jesteśmy dla wszystkich, w tym także dla starszych pań, które potrzebują wsparcia np. w okresie menopauzy.
Strzeleckie położne rodzinne są zadowolone z akcji i liczą, że uda się ją powtórzyć w podobnej lub nieco innej formie.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze