Zbadaj się w mammobusie
Jak przekazuje Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ, o profilaktykę trzeba zadbać, szczególnie jeśli są uwarunkowania genetyczne i ktoś w rodzinie chorował na raka piersi, kobieta miała wcześnie pierwszą miesiączkę lub późno menopauzę, ma ponad 50 lat, a także późno urodziła pierwsze dziecko.
Badanie w mobilnych punktach będą realizowane w ramach programu profilaktyki raka piersi opolskiego oddziału NFZ. Kto może z niego skorzystać?
- Program jest skierowany do kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii, nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym, otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka) oraz mutacja w obrębie genów BCRA1 lub BCRA2 - wyjaśnia Barbara Pawlos.
Co ważne, na badanie nie trzeba mieć skierowania.
Rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ dodaje, że jeśli któraś z pań nie kwalifikuje się do programu, a chce wykonać badanie, może zgłosić się na USG piersi lub mammografię na podstawie skierowania od lekarza specjalisty (ginekolog, onkolog).
W powiecie strzeleckim mammobusy będą stacjonowały:
- we wtorek, 22 października, w godz. 9.00-17.00, w Leśnicy przy Ochotniczej Straży Pożarnej (ul. Strażacka 1),
- we wtorek, 22 października, w godz. 9.00-17.00, w Strzelcach Opolskich przy Kauflandzie (ul. Strzelców Bytomskich 1).
W obu przypadkach obsługą pacjentek i przeprowadzeniem badania będzie zajmowała się spółka medyczna Geneva Trust Polska, która jest dostępna pod numerem telefonu: 58 767 34 44. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Choć opolski oddział NFZ co rusz zachęca mieszkanki Opolszczyzny do regularnych badań profilaktycznych pod kątem raka piersi, liczba przebadanych kobiet wciąż jest niewielka.
- W 2023 roku na 222 595 mieszkanek, które powinny wykonać badanie w ramach programu, zrobiło je tylko 25 946, co stanowi jedynie 11,66 procent - wskazuje Barbara Pawlos.
Warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ rak piersi w początkowym okresie nie daje żadnych objawów, a wcześnie wykryty jest niemal w 100 procentach uleczalny. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezpieczne, a co najważniejsze - może uratować zdrowie, a nawet życie.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze