Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:24
Reklama Filplast

Strzeleccy inżynierowie oceniali stan budynków po powodzi

Inspektorzy z całego kraju ruszyli na tereny popowodziowe, aby ocenić, czy zalane budynki nadają się do dalszego użytkowania i nie stanowią zagrożenia.
Strzeleccy inżynierowie oceniali stan budynków po powodzi
Inżynierowie Janusz Kurzyca i Robert Respondek z Inspektorkami Nadzoru Budowlanego z województwa kujawsko-pomorskiego

Autor: Janusz Kurzyca

Oceniali stan budynków po powodzi

Wśród nich znaleźli się także przedstawiciele powiatu strzeleckiego, którzy od rana do wieczora w ramach wolontariatu przeprowadzali ocenę skutków powodzi. Nasz powiat reprezentowali inżynierowie Janusz Kurzyca i Robert Respondek, którzy należą do Koła Terenowego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

- Pojechaliśmy pomóc nie tylko w terenie, ale też swoją wiedzą inżynierską - mówi Janusz Kurzyca. - Uczestniczyłem już w pomocy w 2008 roku na rzecz poszkodowanych po przejściu niszczycielskiego huraganu przez gminy Ujazd i Strzelce Opolskie, teraz część tego doświadczenia mogłem wykorzystać na terenach, które dotknęła powódź. Akcję koordynował Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Nysie. W grupach dwuosobowych, w tym inspektor PINB, a także rzeczoznawca budowlany lub inżynier z takimi uprawnieniami, dokonywaliśmy oględziny budynków. Nieprawdopodobne było, jak szliśmy ulicą wzdłuż tych rzek, a ludzie stali przy swoich domach i na nas czekali. Nie wiadomo, jak długo - kilka godzin, a może kilka dni - ale cierpliwie stali i czekali, a my dom po domu oszacowywaliśmy skalę zniszczeń, odnotowując to w specjalnym protokole. Przeszliśmy kilkadziesiąt nieruchomości. W części z nich są przede wszystkim szkody budowlane, trzeba je osuszać i remontować, jednak jest to proces długotrwały. Ci ludzie zostali pozbawieni wszystkiego. Widzieliśmy ogromną skalę zniszczeń, szczególnie w Głuchołazach, gdzie zniszczenia budowlane były największe, tam siła wody spowodowała, że niektóre budynki zostały zakwalifikowane do tzw. katastrofy budowlanej.

Znaczenie działań prowadzonych przez inżynierów i inspektorów jest ogromne, ponieważ szybka i precyzyjna ocena stanu technicznego budynków na terenach zalanych ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo ludzi oraz dalsze decyzje związane z odbudową. Przy okazji pomoc udzielana przez inżynierów i inspektorów nadzoru budowlanego daje mieszkańcom poczucie wsparcia i pewność, że ich domy zostaną ocenione przez profesjonalistów.

- Łzy tych ludzi i słowa "dziękuję", chociaż nie wiem za co, naprawdę wzruszają. Myślę wtedy, warto tu było przyjechać. Podziwiam Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nysie. Widziałem na jego twarzy trwogę i ogromne zmęczenie, jednak tam nikt nie narzeka, nikt nie marudzi, każdy chciał pomóc i w tym wszystkim to jest niesamowite, jak w obliczu tragedii ludzie potrafią się wspierać i sobie pomagać - dodaje inżynier Kurzyca. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama