Strzelecki Budżet Obywatelski do poprawki?
Przypomnijmy, że zwyciężyły projekty z Dziewkowic, Szymiszowa-Osiedla, Rozmierki, Osieka i Nowej Wsi, a z miasta przeszedł projekt zgłoszony przez PSP nr.7.
- Praktycznie co edycję wygrywają ci sami: Dziewkowice, Szymiszów- Osiedle, Rozmierka. Inni nie mają zbytnio szans z tymi sołectwami, te zasady powinny być zmienione, może zastosować jednoroczną karencję? - proponuje mieszkaniec gminy.
- Jak co roku. po ogłoszeniu wyników padają te same zarzuty, które głównie dotyczą liczebności sołectwa - mówi Henryk Skowronek, sołtys Szymiszowa-Osiedla. - Poniekąd to prawdą, ale tegoroczne wyniki pokazały, że takie małe sołectwo jak Osiek w zestawieniu zbiorczym zajęło trzecie miejsce, mając dosłownie kilka czy kilkanaście głosów straty do dużych sołectw jak Rozmierka czy Szymiszów, a pozostawiając w tyle sołectwo Dziewkowice. Bardzo dobry wynik osiągnęło sołectwo Kalinowice, które wielkością jest zbliżone do Osieka, więc jakby wyniki przeczą tej tezie, że o wygranej decyduje liczba mieszkańców danego sołectwa. Uważam, że to przede wszystkim ogrom pracy, zaangażowania i poświęcenia dużej grupy osób przekonanych co do realizacji konkretnego zadania decyduje o zwycięstwie.
Padła propozycja karencji, jednak sołtys Szymiszowa-Osiedla uważa, że to byłoby krzywdzące dla innych organizacji i zabiłoby idee Budżetu Obywatelskiego.
- Jest to zupełnie błędne myślenie - twierdzi. - Przecież do SBO nie składa wniosku tylko rada sołecka, ale rady rodziców danego przedszkola czy szkół, rady parafialne, różnego rodzaju stowarzyszenia czy grupy nieformalne. W poprzednich edycjach było to powszechnie stosowane. Było nawet tak, że jedna miejscowość wychodziła z dwoma, a nawet trzema projektami, bo potrzeby były zróżnicowane. Niemniej jednak uważam, że trzeba wziąć pod uwagę głosy, które płyną z tych grup, które są wykluczane z głosowania i nie są beneficjentami. Mimo tego, że aktywnie uczestniczą, to z różnych względów nie uzyskują dobrego wyniku. Uważam że, trzeba byłoby spotkać się w większym gronie i przedyskutować ewentualne zmiany. Ale też trzeba pamiętać, że wszystkich się nie zadowoli. Ja osobiście mam kilka propozycji. Jedną z nich, którą będę chciał zgłosić, jest zwiększenie puli środków finansowych, bo już od wielu lat mamy jedna kwotę 300 tys. złotych, która nie jest adekwatna do tego, co się obecnie wykonuje. Druga propozycja to podział wniosków na tzw. twarde (gdzie zgłaszane byłyby inwestycje) i miękkie o mniejszych nakładach finansowych, bardziej kulturalne ( imprezy, festyny, spotkania integracyjne itp.). To powodowałoby, że osoby składając projekt inwestycyjny nie brałaby udziału już w tych działaniach bardziej kulturalnych.
A co myśli gmina na ten temat SBO i głosów na temat zmiany regulaminu?
- Zmiana zasad Strzeleckiego Budżetu Obywatelskiego jest kompetencją Rady Miejskiej - podkreśla Joanna Kuliś z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich. - Jesienią planowane jest rozpoczęcie prac nad projektem uchwały, która ewentualne zmiany wprowadzi. W pracach nad uchwałą zostaną wzięte pod uwagę dotychczasowe wnioski mieszkańców i różnych środowisk, jak również nowo zgłaszane postulaty. Projekt nowych zasad SBO poddany zostanie konsultacjom zarówno z mieszkańcami naszej gminy, jak również z organizacjami i instytucjami, w tym z radami sołeckimi.
Mieszkańcy krytykują też to, jakie projekty zgłaszane są do Strzeleckiego Budżetu Obywatelskiego. Czy budowa chodnika lub remont dachu przedszkola nie powinno leżeć po stronie samorządu?
- Budżet obywatelski, inaczej budżet partycypacyjny, to demokratyczny proces, który daje mieszkańcom szansę na inicjatywę i bezpośredni wpływ na współdecydowanie o przeznaczeniu części środków budżetu gminnego w danym roku budżetowym - komentuje urzędniczka. - Każdego roku Rada Miejska uchwala budżet gminy, w którym musi dokonywać selekcji inwestycji do sfinansowania w ramach posiadanych środków. Jeżeli grupy obywateli uważają, że jakieś ważne, z ich punktu widzenia, projekty inwestycyjne zostały pominięte przy uchwalaniu budżetu, to mogą, dzięki mechanizmowi budżetu obywatelskiego, odwołać się do opinii ogółu mieszkańców gminy i wprowadzić te inwestycje do budżetu w roku następnym.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze