Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 03:12
Reklama GZMK Czad

Już 75 lat działa Amatorski Zespół Teatralny „Tradycja” z Rozmierzy

Teatr “Tradycja” w Rozmierzy obchodzi w tym roku swoje 75-lecie! To wyjątkowe wydarzenie dla lokalnej społeczności, która od lat wspiera i uczestniczy w działalności tego amatorskiego zespołu teatralnego.
Już 75 lat działa Amatorski Zespół Teatralny „Tradycja” z Rozmierzy

"Tradycja"ma już 75 lat

Teatr “Tradycja” powstał w 1949 roku z inicjatywy Franciszka Klyszcza i miał na celu zbieranie funduszy na potrzeby Ludowego Klubu Sportowego. Najpierw sceną była sala karczmy rodziny Nocoń, potem dzisiejsza świetlica wiejska. Teatr zdobył sławę i występował na różnych scenach powiatu, województwa i szczeblu centralnym, aż stał się odrębną częścią Rozmierzy. Każdego roku teatr wystawiał dwie sztuki: pełnospektaklową oraz humoreskę. Całą scenografię i kostiumy przygotowywali aktorzy. Na spektakle przychodzili mieszkańcy Rozmierzy, ale nie tylko.  Od tego czasu zespół wystawił wiele spektakli, które cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności.  Jubileusz 50-lecia działalności zespołu był ostatnim wyjściem Franciszka Klyszcza ze swoim zespołem. Obecnie Amatorski Zespół Teatralny prowadzi Teresa Chudala, która bazuje na historii i tradycji lokalnej. 

- Nasz teatr jest jedną wielką rodziną - podkreśla Teresa Chudala. -  Bardzo lubię te nasze spotkania i wspólne rozmowy. Jak ci starsi aktorzy opowiadają młodym o tym, jak ten teatr wyglądał kiedyś. Te spotkania jednoczą wszystkich. Mieszkańcy identyfikują się z tym teatrem, bo kiedyś z każdego domu ktoś grał. Do teraz jest tak, że jak wystawiamy sztukę, to mieszkańcy przychodzą, a sala świetlicy wypełniona jest po brzegi, a wychodząc pytają, kiedy następny występ. To jest bardzo miłe i mobilizujące.  

- Moja przygoda z teatrem rozpoczęła, się gdy miałam 6 lat - wspomina Weronika Roesner, aktorka i mieszkanka Rozmierzy. - Uważam, że nasz amatorski teatr jest unikatowy nie tylko w skali regionu, bo w kraju nie ma takich teatrów na wsi jak nasz. Wyjątkowością naszego zespołu jest to, że grają w nim mieszkańcy Rozmierzy. Bardzo dobrze się znamy, zna nas publiczność, przez co niektóre role wypadają bardzo śmiesznie. Czasami też jest zaskoczenie, bo aktorzy na scenie są inni, niż na co dzień.  Naszym dużym atutem jest to, że gramy w języku śląskim, z tą naszą gwarą.

Teraz ,,prawa ręką" pani Teresy jest Patryk Klos, to on obecnie reżyseruje sztuki i szuka inspiracji. 

Z okazji 75-lecia teatru w Rozmierzy aktorzy przedstawili nową sztukę ,,Tam, gdzie nie pada", autorstwa Michaela Sowy na podstawie jego powieści o tym samym tytule wydanej nakładem wydawnictwa “Lira” z Warszawy w 2021 roku. Opowiada o emigracji Ślązaków do Teksasu w XIX wieku, o poszukiwaniu przez nich ziemi obiecanej na drugim końcu świata.  

Jubileusz został podzielony na dwa dni. W sobotę 21 września uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele w Suchej, następnie wszyscy zaproszeni goście udali się do świetlicy w Rozmierzy, gdzie obejrzeli reportaż ,,Ich Teatr", który powstał na 35-lecie teatru. Wreszcie wszyscy mogli obejrzeć premierę sztuki, która zawierała elementy historii, tradycji, ale także i spore dawki humoru, nie zabrakło humoreski.

Jubileusz z aktorami świętowali mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, radni, sołtysi, księża, dawni aktorzy, a także osoby zaproszone i zaprzyjaźnione z zespołem. Było to wyjątkowe wydarzenie. Na scenie na akordeonie zagrał Wojciech Witezy, który przygodę z teatrem rozpoczął w wieku 16 lat. Podczas sobotniego występu Roman Kolek, radny sejmiku wojewódzkiego, w imieniu Samorządu Województwo Opolskie oraz Marszałka Województwa Opolskiego wręczył panu Wojciechowi Odznakę Za Zasługi dla Województwa Opolskiego, za animowanie życia kulturalnego społeczności lokalnej.

Oskara od aktorów odebrał również Patryk Klos, opiekun grupy. Został doceniony przez swoich kolegów aktorów za cierpliwość, poświęcony czas i wsparcie oraz pracę na rzecz Amatorskiego Zespołu Teatralnego w Rozmierzy. Podziękowania otrzymały również Teresa Chudala i Róża Wilim, sołtyska Rozmierzy. Były upominki, kwiaty, gratulacje i piękne życzenia.

Z okazji jubileuszu powstał medal pamiątkowy i książka ,,75-lat Wielkiego Amatorskiego Zespołu Teatralnego Tradycja z Rozmierzy", autorstwa Piotra Smykały. W świetlicy rozwieszono pamiątkowe zdjęcia z całego okresu działalności teatru.

Sztuka  w wykonaniu aktorów z Rozmierzy została jeszcze raz wystawiona następnego dnia, 22 września, ponownie przy zapełnionej po brzegi widowni. Choć w nazwie figuruje amatorski teatr, to ten, kto obejrzał spektakl, śmiało może powiedzieć, że gra aktorów była bardzo profesjonalna.  

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
opady śniegu

Temperatura: -1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 994 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama