Dożynki gminne w Leśnicy
Sobotnie świętowanie rozpoczęło się od barwnego korowodu dożynkowego, który wyruszył spod Urzędu Miejskiego w Leśnicy i przeszedł ulicami Góry św. Anny, Księżowiejską, Brzegową oraz Krasowską na teren boiska sportowego, gdzie odbywała się impreza. Wszystkie sołectwa przygotowały pomysłowe i humorystyczne przyczepy, a także zaprezentowały piękne korony, nad którymi przez ostatnie tygodnie pracowała większość mieszkanek miejscowości gminy Leśnica.
- Każde sołectwo, bez wyjątku, stanęło na wysokości zadania - ocenia Edyta Gola, dyrektor Leśnickiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, który był współorganizatorem dożynek. - Bardzo dziękujemy za przygotowanie tak wspaniałego widowiska.
Biesiadę na boisku sportowym zainaugurował koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Leśnica, po której miał miejsce ceremoniał przekazania chleba. Na ręce burmistrza Leśnicy Łukasza Jastrzembskiego przekazali go starostowie dożynkowi ze wszystkich miejscowości, których honory pełnili: Grażyna i Grzegorz Fusiarz (Czarnocin), Kristina Wojtynek i Jan Morawiec (Dolna), Gizela i Józef Szendzielorz (Góra św. Anny), Mariola i Konrad Ploch (Kadłubiec), Monika i Piotr Polewka (Krasowa), Dorota Wieczorek i Hubert Mincer (Leśnica), Ewelina i Franciszek Czakai (Lichynia), Agata i Mateusz Markucik (Łąki Kozielskie), Renata i Arnold Ankler (Poręba), Teresa i Damian Polewka (Raszowa), Aleksandra Dukszto i Gerard Sołtysek (Wysoka), Bożena i Krystian Mróz (Zalesie Śląskie). Następnie chleb poświęcił ks. proboszcz Norbert Herman, a później przekazano go gościom, którzy przygotowali również przemowy. Po tym czekały występy leśnickich mażoretek, grupy śpiewaczej Frohsinn, Ženy ze Sokola Černošice, kabaretu Chyba oraz wieczorna zabawa taneczna z zespołem Mohito.
- Dzisiaj rolnicy z całej gminy Leśnica dzielą się swoim chlebem ze wszystkimi "nierolnikami" z gminy Leśnicy i spoza niej - mówił podczas wydarzenia burmistrz Łukasz Jastrzembski, podkreślając, że praca rolników jest trudna, bo często niedoceniania i narażona na ryzyka niepewności pogody czy cen, oraz dziękując rolnikom, ich rodzinom, a także wszystkim osobom, które są związane z rolnictwem, za to, że dzięki nim mamy chleb.
Jak wypadły korony i korowody?
Podczas dożynek, tradycyjnie, odbył się konkurs koron żniwnych, w którym udział brało sześć sołectw, oraz konkurs korowodów dożynkowych.
Oto wyniki konkursu koron:
- I miejsce - Wysoka, Raszowa, Leśnica, Lichynia,
- II miejsce - Łąki Kozielskie, Czarnocin.
Tak prezentują się wyniki konkursu korowodów:
- I miejsce - Raszowa, Leśnica,
- II miejsce - Zalesie Śląskie, Wysoka, Kadłubiec, Lichynia,
- III miejsce - Poręba, Czarnocin, Dolna, Łąki Kozielskie, Krasowa, Góra św. Anny.
Niedzielne uroczystości uświetniły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Leśnicy, leśnickiej grupy tanecznej Marlenki, a także góralskiego zespołu Zowiyrucha. Czas umilali również Andrea Rischka, zespół muzyczny Dox oraz DJ Mike-P, który poprowadził zabawę taneczną.
Podczas dwudniowej imprezy nie zabrakło też wesołego miasteczka i stoisk gastronomicznych.
Warto dodać, że dożynki gminne powróciły do Leśnicy po 17 latach. Organizacją razem z Leśnickim Ośrodkiem Kultury i Rekreacji zajęli się gmina Leśnica oraz Osiedla nr 1 i nr 2 w Leśnicy, współpracując z LZS Leśnica, Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z terenu gminy Leśnica i DFK Leśnica.
- To było naprawdę udane świętowanie - podsumowuje Edyta Gola. - Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację oraz uczestnikom za liczne przybycie.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze