Jak to jest z tym Czystym Powietrzem? Rankingi są różne
W tegorocznym krajowym rankingu zaangażowania gmin w program Czyste Powietrze Strzelce Opolskie zajęły dość odległą pozycję numer 1012. Ale strzeleccy urzędnicy wskazują na inne zestawienia, z których wynika, że gmina ma dobre wyniki pod tym względem.
Gminny punkt konsultacyjny programu działa w Urzędzie Miejskim w Strzelcach Opolskich od września 2021 r. Prowadzący go urzędnik ocenia, że zainteresowanie dofinansowaniem do termomodernizacji budynków i wymiany źródeł ciepła jest duże – podobnie jak liczba składanych przez mieszkańców wniosków i realizowanych inwestycji. W pierwszym roku funkcjonowania punktu (przez 4 miesiące) złożono za jego pośrednictwem 50 wniosków o dofinansowanie, w 2022 r. - 97, w 2023 – 92, a w 2024 – już 53.
- W sumie od początku działalności punktu wniosków o dofinansowania było ponad 290. A osobno liczone są jeszcze wnioski o płatność – ocenia prowadzący punkt Jarosław Gaik ze strzeleckiego ratusza. - Mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie chętnie korzystają z tego programu. Codziennie są zapytania, konsultacje, wizje w terenie, chętni zapisywani są na terminy.
Jak to wygląda w porównania z innymi gminami? Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił pod koniec czerwca nowy ranking gmin pod względem ich zaangażowania w program Czyste Powietrze. Obejmuje on zestawienie aktywności gmin w składaniu wniosków o dofinansowanie w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.
Liczba wniosków dotyczących wymiany źródła ciepła i/lub termomodernizacji budynku została zestawiona z liczbą domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy na podstawie danych z GUS. Opolszczyzna generalnie w tym zestawieniu nie wypada najlepiej. W pierwszej trzydziestce nie ma ani jednaj gminy z naszego województwa. Najwyżej – na miejscu 240 - znalazła się gmina Zawadzkie, w której w ocenianym okresie złożono 125 wniosków. W przeliczeniu na 1522 budynki jednorodzinne w gminie dało to wskaźnik aktywności w wysokości 8,21 proc. (liderzy rankingu mają wskaźniki powyżej 16 proc.).
W czołówce wojewódzkiej jest też Kolonowskie (3. pozycja na Opolszczyźnie i 291 w kraju i) ze wskaźnikiem w wysokości 8,21 proc. (125 wniosków na 1522 domów). Strzelce Opolskie znalazły się poza pierwszym tysiącem z pozycją 1012. Z rankingu dowiadujemy się, że w ocenianym okresie 21 miesięcy mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie złożyło 245 wniosków do programu Czyste Powietrze. Przeliczając to na 4325 domów jednorodzinnych, daje to wynik 5,66 proc.
Prowadzący punkt „Czystego Powietrza” wskazuje jednak, że z ogłoszonego na koniec czerwca tego roku zestawienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dla naszego województwa wynika, że pod względem złożonych wniosków i zrealizowanych przedsięwzięć gmina Strzelce Opolskie zajęła 3. miejsce na podium, za Opolem i Nysą, wyprzedzając nawet większych od siebie.
Rankingi są różne, w zależności od tego, co konkretnie oceniają, ich wyniki też się różnią. W tym samym wojewódzkim zestawieniu pod względem kwoty wypłaconych dotacji gmina zajęła miejsce czwarte. Wynika z niego, że od początku funkcjonowaniu programu czyste powietrze w gminie Strzelce Opolskie do połowy tego roku złożono 734 wniosków (wszystkich rodzajów wniosków), zawarto 632 umowy i zrealizowano 396 przedsięwzięć za kwotę 8 725 413 zł.
W poprzednich latach Strzelce Opolskie zajmowały w takich regionalnych rankingach WFOŚ też wysokie pozycje, a dwa lata temu strzelecki punkt został nawet doceniony listem gratulacyjnym i nagrodą pieniężna na rozwój działalności.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze