Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę. Kradzież udaremnili pracownicy sklepu: chodziło o kilka butelek markowych alkoholi. Wezwali policję. Na miejsce skierowano patrol, który ujął sprawców.
- Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że względem jednego z nich został wydany nakaz opuszczenia kraju. Drugi z Gruzinów również w Polsce przebywał nielegalnie. Mężczyźni nie posługiwali się językiem polskim, dlatego dalsze czynności z nimi były przeprowadzane za pośrednictwem tłumacza z języka gruzińskiego – relacjonuje mł. asp. Dorota Janać z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich.
Mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do jednostki policji, gdzie przedstawiono im zarzuty. Jako, że obydwoje przebywali w Polsce nielegalnie, Straż Graniczna wszczęła procedury administracyjne, zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu do kraju pochodzenia.
Co więcej, ustalono że obcokrajowcy do sklepu po alkohol przyjechali autem. Badanie kierującego samochodem alkomatem wykazało promil alkoholu. Samochód, którym przyjechali został usunięty na policyjny parking strzeżony.
36-letniemu mężczyźnie, który już posiadał decyzję o nakazie powrotu do kraju swego pochodzenia, został przedstawiony zarzut kradzieży, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Drugiemu 36-latkowi, który nietrzeźwy kierował pojazdem i wspólnie ze swoim kompanem próbował kraść markowy alkohol również został przedstawiony zarzut kradzieży oraz kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.
Kradli alkohol w Strzelcach Opolskich. Czeka ich deportacja
W przypadku wszystkich zdarzeń z obcokrajowcami nielegalnie przebywającymi na terenie naszego kraju Policja powiadamia Straż Graniczną. Tutaj również organ Straży Granicznej został powiadomiony o zatrzymaniu Gruzinów i co było jego powodem.
- Funkcjonariusze Policji powiadomili opolską Straż Graniczną, która wobec Gruzinów podjęła czynności polegające na kontroli legalności ich pobytu. Okazało się, że obaj przebywają w Polsce nielegalnie. Nie byli w stanie okazać żadnych dokumentów, które uprawniałyby ich do legalnego przebywania na terytorium naszego kraju. W związku z tym wszczęte zostały wobec nich procedury administracyjne, zmierzające do wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu do kraju pochodzenia - wskazuje Dorota Janać.
Wobec cudzoziemców, którzy uporczywie naruszają polskie prawo, zagrażając porządkowi i bezpieczeństwu publicznemu, Straż Graniczna podejmuje czynności deportacyjne, doprowadzając ich do granic ich krajów pochodzenia, gdzie są przekazywani ich władzom.
Dla przykładu od początku 2024 roku w Śląskim Oddziale Straży Granicznej 28 cudzoziemcom wydane zostały decyzje administracyjne, wiążące się z wieloletnim zakazem wjazdu do strefy Schengen (od 5 do 10 lat) oraz z koniecznością przymusowego doprowadzenia do granicy ich państw pochodzenia i przekazania władzom tych państw. Większość z nich (19 osób) stanowili obywatele Ukrainy. Pozostałe osoby to obywatele Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Pakistanu i Zimbabwe.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze