Chcesz nocować w lesie? Jest taka możliwość
Lasy stają się miejscem spędzania aktywnego wypoczynku, są też alternatywą dla osób szukających ciszy oraz wytchnienia od codzienności. Turystów przyciąga przyroda, czyste powietrze, ścieżki rowerowe.
Leśnicy kilka lat temu wyszli z inicjatywą i programem "Zanocuj w lesie". Z tej nietypowej oferty wypoczynku można skorzystać w 430 nadleśnictwach należących do Lasów Państwowych, które wyznaczyły specjalne obszary na terenie całego kraju, gdzie dozwolone rozbicie namiotu na łonie natury. W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez dwie noce z rzędu. Wtedy to zgłoszenie biwakowania nie jest wymagane. Natomiast jeśli nocleg przewyższałby limit osób, należy wcześniej wypełnić wniosek i otrzymać zgodę nadleśnictwa na nocleg. Zgłoszenie wystarczy wysłać mailowo na adres nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowaną wyprawą.
- Na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie są dwa takie wyznaczone miejsca. Jedno niedaleko Pluder, drugie natomiast koło Myśliny w kierunku na Opole - zaznacza Agnieszka Jamrozik z Nadleśnictwa Zawadzkie. - Na terenie naszego nadleśnictwa nie wolno jednak używać kuchenki gazowej, gdyż nasze lasy są dosyć suche i palne, dlatego takiej zgody nie ma od nadleśniczego.
Zanim zdecydujemy się na taką formę spędzania wolnego czasu, warto zaznajomić się z regulaminem programu i lasów oraz przestrzegać obowiązujących zasad. Przede wszystkim pamiętajmy, że pojazdy silnikowe należy zostawić na leśnym parkingu, nie można rozpalać ogniska, chyba, że w danym miejscu jest to dozwolone, należy wziąć z domu worek na odpadki i po biwakowaniu zabrać je ze sobą. Nie wolno wyrzucać pozostałości jedzenia na ściółkę. Nie są one naturalnym składnikiem ekosystemu leśnego i szkodzą dziko żyjącym zwierzętom. Załatwiając potrzeby fizjologiczne, zacierajmy po sobie ślady i ograniczmy używanie środków higieny osobistej np. nawilżanych chusteczek. Swojego pupila trzymajmy w lesie na smyczy.
Leśnicy zwracają również uwagę, by w razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, zrezygnować z pobytu na zadrzewionym terenie, a w razie zagrożenia udać się do najbliższego słupka oddziałowego, podając ratownikom numery na nim widoczne. Przed wyjazdem na wycieczkę warto także sprawdzić mapę zakazów wstępu do lasu, wprowadzanych czasowo np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego lub wykonywanych prac.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze