Czy Jemielnica będzie miała pomnik historii?
Pomnik historii to jedna z form ochrony zabytków wymienionych w ustawie z 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury. Tytuł ten przyznaje prezydent Polski na wniosek ministra kultury i dziedzictwa.
Obecnie na prestiżowej liście znajduje się 129 pomników historii. Z powiatu strzeleckiego jedynym reprezentantem jest komponowany krajobraz kulturowo-przyrodniczy Góra św. Anny.
Od ponad dekady trwają starania o przyznanie prestiżowego tytułu jemielnickiemu zespołowi klasztornemu i dawnej wsi cysterskiej. Za pierwszym razem Rada Ochrony Zabytków wydała negatywną opinię, co zamknęło dalszą drogę do ubiegania się o miano pomnika historii. Gmina postanowiła jednak nadać sprawie nowy bieg i ponownie wystartować z wnioskiem. Został on złożony w 2019 roku, ale dopiero po pięciu latach przedstawiciele NID przyjechali na wizytację pocysterskich obiektów.
- Są dwa aspekty, na które zwracamy uwagę. To kwestie formalne, ponieważ pomnik historii musi być obiektem wpisanym do rejestru zabytków i znajdować się w jego obszarze. A druga sprawa to wartość zabytkowa obiektu - mówi Anna Hanaka, kierownik zespołu zadaniowego ds. pomników historii NID. - Wartości te powinny być zarówno artystyczne, historyczne, jak i naukowe, mające skalę krajową.
Wizytę rozpoczęto przy jemielnickim stawie, następnie udano się do parafialnego kościoła. Komisja z NID odwiedziła również spichlerz, kościół cmentarny i przespacerowała ul. Wiejską. Zwiedzanie zakończyło się w świetlicy.
- Jesteśmy zauroczeni trwałością lokalnych tradycji i poświęcenia mieszkańców, którzy odnoszą się z szacunkiem dla przecennego kościoła i dla związanych z nim tradycji cysterskich - przyznaje Anna Hanaka. - Bardzo ciekawy jest również kościółek Wszystkich Świętych. Sama miejscowość jest bardzo urokliwa, na co również zwracamy uwagę.
Teraz sporządzona dokumentacja i opinia z wizytacji trafią pod obrady działającej przy ministrze Rady Ochrony Zabytków. Jej członkowie zadecydują o rekomendacji. Jeśli będzie ona pozytywna, to o uznanie zabytku za pomnik historii minister wystąpi do prezydenta RP. Nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy procedura może dobiec końca.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze