Wielkie święto policjantów w Strzelcach Opolskich
Święto Policji upamiętnia rocznicę powołania Policji Państwowej, które miało miejsce 24 lipca 1919 roku. Obchody odbywają się w okolicy tej daty w całej Polsce od 1995 roku. Wojewódzkie świętowanie zostało zorganizowane w Strzelcach Opolskich po 23 latach. Jak stwierdza podinsp. Krzysztof Kociuga, komendant powiatowy strzeleckiej policji, to duży zaszczyt i wyróżnienie dla miasta.
- Święto Policji jest bardzo ważną uroczystością dla każdego policjanta, a także pracowników cywilnych, przede wszystkim dlatego, że w tym szczególnym dniu, jedynym tak podniosłym w całym roku, możemy wręczyć im wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie służbowe oraz podziękować - mówi nadinsp. Rafał Kochańczyk, zastępca komendanta głównego policji.
- Serdecznie dziękujemy wszystkim policjantom garnizonu opolskiego za ciężką i trudną służbę, a także ich rodzinom za to, że są z nim zawsze - dodaje insp. Magdalena Nguyen-Fudala, komendant wojewódzki policji w Opolu.
Uroczyście na Placu Żeromskiego
Funkcjonariusze najpierw zgromadzili się na Placu Żeromskiego, gdzie miały miejsce główne uroczystości. To właśnie podczas nich odbyło się wręczenie wyróżnień i awansów.
Wśród policjantów z powiatu strzeleckiego dwóch zostało odznaczonych Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę, przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, trzech policjantów - Srebrnymi Medalami za Długoletnią Służbę, przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jeden - Brązowym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jedna policjantka - Brązowym Medalem za Zasługi dla Policji, przyznanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, jeden policjant - Brązową Odznaką "Zasłużony Policjant", przyznaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a 33 mundurowych zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.
W całym województwie natomiast wyróżnionych zostało 80 policjantów, a 625 otrzymało awanse. Podczas święta w Strzelcach Opolskich zarówno wyróżnienia, jak i awanse na wyższe stopnie służbowe wręczono części uhonorowanych policjantów. Ponadto Medalami za Zasługi dla Policji zostali odznaczeni przedstawicie różnych instytucji z terenu Opolszczyzny oraz pracownicy cywilni opolskiej policji.
Całej uroczystości na Placu Żeromskiego towarzyszyła podniosła oprawa, uświetniona m.in. dźwiękami orkiestry z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także goście. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, duchowieństwa, firm, instytucji czy organizacji. Licznie zgromadzili się również mieszkańcy. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy przemaszerowali do Parku Renardów, gdzie zorganizowano otwarty piknik policyjny.
Czego oczekuje się od policjantów?
Codzienna służba funkcjonariuszy policji to przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców.
- Z ostatnich badań wynika, że spełniamy swoją rolę, ponieważ 96% respondentów stwierdziło, że czuje się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania, 88% Polaków uznało, że Polska jest krajem bezpiecznym, a co najważniejsze, 72% respondentów obdarzyło polską policję zaufaniem - mówi nadinsp. Rafał Kochańczyk.
Warto zaznaczyć też, że województwo opolskie pod względem bezpieczeństwa, jak wynika z policyjnych statystyk, jest jednym z najbezpieczniejszych regionów w kraju.
Świętowanie w Parku Renardów
W Parku Renardów czekały występy, w tym orkiestry z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, mażoretek z Leśnicy, Karoliny Treli czy Antosi, 8-letniej dziewczynki, która od kilku lat uczestniczy w obchodach Święta Policji w Strzelcach Opolskich. Była również moc policyjnych atrakcji. Przygotowano pokazy tresury psów służbowych oraz umiejętności policji konnej, które cieszyły się sporym zainteresowaniem, pokazy sprzętu, w tym najróżniejszych pojazdów, kryminalistyczne, a także udzielania pierwszej pomocy. Chętni mogli skorzystać też ze stanowiska profilaktycznego czy przyjrzeć się zabytkowym radiowozom i motocyklom. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach z nagrodami, a także wyszaleć się w strefie animacji, zabaw oraz dmuchańców.
Jak na piknik przystało, nie mogło zabraknąć stoisk gastronomicznych. O nie zadbały koła gospodyń z powiatu strzeleckiego, które bezpłatnie serwowały swojskie dania, słodkości i smakołyki. Były m.in. panie z Niwek, Jemielnicy, Gąsiorowic, Spóroka, Zimnej Wódki, Krośnicy czy Żędowic. Uczestnicy chętnie ustawiali się w kolejkach po różne pyszności. Wszystkiemu dopisała pogoda, moc radości i uśmiechów, a także dobra zabawa.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze