Muzeum działa od 19 lipca 1964 roku. Początkowo mieściło się w dawnej szkole w Leśnicy, a w latach 80. zostało przeniesione do specjalnie utworzonej dla niego siedziby. Datę uroczystości jubileuszowych wyznaczono jednak symbolicznie w Narodowym Dniu Powstań Śląskich, które patronują placówce. I w ten sposób świętowano podwójnie.
- Nie prowadzimy takich całościowych obliczeń, ale myślę, że w ciągu tych 60 lat mogło odwiedzić nas grubo ponad pół miliona osób, ostatnio rocznie jest to bowiem około 10 tysięcy - szacuje Katarzyna Szawan, kierownik muzeum. - Ta liczba jest zmienna, wzrasta przy okazji rocznic, a w 2021 roku obchodziliśmy setną rocznicą III powstania śląskiego. Głównie przyjeżdżają do nas grupy szkolne, ale nie tylko. Dawniej podejście do historii było trochę inne: w czasach PRL nasze muzeum było obowiązkowym punktem wycieczkowym dla każdej klasy w tej okolicy, dziś już tak nie jest, trzeba więc bardziej zabiegać o zwiedzających. Ale za to forma przekazu, jaką oferujemy, jest znacznie bardziej atrakcyjna i to jest pozytywne.
W zeszłym roku zakończył się remont zabytkowej części muzeum i w listopadzie udostępniono zwiedzającym nową ekspozycję przybliżającą historię regionu po I wojnie światowej. A teraz w dniu uroczystości jubileuszowych odbyła się premierowa prezentacja najnowszego muzealnego nabytku: to wielkoformatowa gra planszowa. Jej uczestnicy mogą wcielić się w powstańców i stoczyć bitwę o Górę Św. Anny. Gra była podczas premiery dosłownie oblegana, budziła wielkie emocje i otrzymała same pozytywne recenzje. Została przygotowana przy wsparciu z funduszy europejskich przez Fundację Good Culture w oparciu o pomysły młodzieży w trakcie warsztatów z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Prudniku. Młodzi współautorzy mogli ją wypróbować jako pierwsi.
- Gala udała się znakomicie, przybyło wielu znakomitych gości, a wśród nich przedstawiciele władz województwa, powiatu strzeleckiego i gminy Leśnica oraz instytucji i organizacji, z którymi współpracujemy, otrzymaliśmy dużo listów gratulacyjnych, powinszowań i upominków – mówi Katarzyna Szawan.
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny m.in. otrzymało podczas gali od Stowarzyszenia Żołnierzy Wojsk Specjalnych „Zjednoczeni Zwyciężymy” Medal Pamiątkowy 85.Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku zostało uhonorowane nagrodą Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana im. Juliusza Ligonia „za pielęgnowanie pamięci o śląskim czynie powstańczym i walce o polskość”.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze