Diamentowa wystawa pana Joachima
- To obrazy diamentowe, czyli wyklejane drobnymi kolorowymi diamencikami - mówi Joachim Sobota.
Zajęcie jest pasją pana Joachima.
- Wszystko zaczęło się niewinnie, bo od małego obrazka, który w prezencie otrzymała żona i zaczęła wyklejać - opowiada. - Gdy na początku na to spojrzałem, pomyślałem, że można od tego dostać oczopląsu, ale później mi przeszło i postanowiłem spróbować. Bardzo mi się spodobało. Dodatkowo potraktowałem to jako formę spędzenia czasu wolnego, którego po przejściu na emeryturę pojawiło się więcej.
Od tego momentu mieszkaniec Olszowej tworzy najróżniejsze, mniejsze i większe, bardziej lub mniej skomplikowane, kolorowe i czarno-białe obrazy. Najczęściej znajdują się na nich motywy kwiatowe czy religijne, a także krajobrazy bądź zwierzęta.
- To nie jest trudne zajęcie, choć wymaga dużo cierpliwości, skupienia, spokojnej ręki i precyzji, ponieważ każdy diamencik musi trafić w wyznaczone miejsce - opisuje Joachim Sobota. - Trzeba być też uważnym, bo kolory diamencików czasami są bardzo zbliżone do siebie i łatwo o pomyłkę.
Największym dziełem stworzonym przez pana Joachima, jak dotąd, jest obraz przedstawiający scenę Ostatniej Wieczerzy.
- Ma on jeden metr długości i pół metra szerokości - wskazuje mieszkaniec Olszowej. - Wykonanie zajęło mi łącznie jedenaście dni. Oczywiście, nie całych, ponieważ na pracy spędzałem parę godzin dziennie.
Pan Joachim, na świętowane w zeszłym roku 800-lecie Ujazdu, wykleił również obrazy, które przedstawiają zamek w Ujeździe, tamtejszy kościół św. Andrzeja Apostoła oraz Studzionkę. Swoje dzieła przekazał też na licytacje, które odbywały się podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ujeździe, a także w czasie Biegu Charytatywnego Śladami Zeflika w Niezdrowicach.
Jak przyznaje Joachim Sobota, wyklejanie obrazów diamentowych sprawia mu wielką frajdę, dużo radości i satysfakcji.
- Myślę, że tego zajęcia może spróbować każdy, starszy i młodszy, nie tylko osoby na emeryturze - zachęca.
Wystawę prac pana Joachima, na której znajduje się około trzydziestu dzieł, można zwiedzać w godzinach otwarcia MiGBP w Strzelcach Opolskich.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze