Przystąpienie do I Komunii Świętej to dla katolików bardzo ważny moment. Wydarzenie świętują zarówno dzieci przyjmujące po raz pierwszy ten sakrament, ich rodziny, jak i cała wspólnota parafialna. W Polsce wiek przystąpienia do I Komunii św. jest obecnie ustalony na trzecią klasę szkoły podstawowej. Istnieje także możliwość dopuszczenia do sakramentu dzieci młodszych.
Współczesne uroczystości I Komunii św. znacznie różnią się od tych, które odbywały się jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Widać to w samym przygotowaniu do tego wydarzenia, strojach czy prezentach, jakie dzieci dostają od gości.
Cofnijmy się do 13 czerwca 1954 roku. W kościele św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich do I Komunii św. przystępuje 42 dzieci - 22 dziewczynki i 20 chłopców. Ówczesny proboszcz parafii - ks. Faustyn Zbaniuszek, który obowiązki proboszcza pełnił tu od 15 sierpnia 1946 roku, uznał postawę rodziców za dojrzałą, wypełniającą obowiązki religijne, wspólne modlitwy i udział w życiu Kościoła za dostateczną i zdecydował o dopuszczeniu dzieci do sakramentu.
- Nie byłoby tu nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w tamtym okresie były wytypowane dzieci w wieku 6-7 lat. Ja chodziłem do przedszkola, do sióstr na ul. Powstańców, to one mnie przygotowywały do I Komunii św. - opowiada Antoni Majewski, który przyjął sakrament w wieku 6 lat.
Jedyny chłopiec ubrany na biało
W tym czasie podczas uroczystości obowiązywały ubrania skromne, dziewczynki ubrane były w białe sukienki, a chłopcy w granatowe spodenki, marynarki i białe koszule.
- Ja jako jeden z nielicznych tego dnia ubrany byłem na biało - wspomina pan Antoni. - To zasługa mojej mamy, która miała siłę przekonywania i pewną wizję. Postanowiła, że ja jako najmłodszy pójdę ubrany na biało. Wtedy przyjmowaliśmy Komunię św. razem z rodzicami. Jako małe dziecko bardzo to przeżywałem. Z wielką euforią przyjmowaliśmy hostię jako ciało Pana Jezusa. Kiedyś te hostie były inaczej pieczone. One w środku miały zgrubienie. Dla mnie jako małego chłopca spożycie jej było niesamowitym uczuciem, którego nie da się dziś opisać. Ten moment najbardziej utkwił mi w pamięci.
Tak zwany „fajer” po uroczystej mszy św. odbywał się w domu, nie w restauracji. Obecni byli na nim rodzina, sąsiedzi i znajomi. Nie zabrakło również prezentów.
Chcą uczcić 70 lat od przyjęcia I Komunii Świętej
W tym roku przypada 70. rocznica I Komunii Świętej przyjętej przez osoby, które po raz pierwszy przystąpiły do sakramentu 13 czerwca 1954 roku.
- Chcemy przypomnieć tę doniosłą datę poprzez zaproszenie żyjących, którzy przyjęli I Komunię św. przed 70 laty. W Archiwum Diecezjalnym, dzięki życzliwości pracowników, znaleźliśmy pełną listę uczestników tej uroczystości - wyjaśnia pan Antoni.
- Ksiądz proboszcz Rudolf Nieświec zaakceptował termin jubileuszowej mszy świętej, a ksiądz proboszcz Dariusz Flak z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego zadeklarował pomoc w dotarciu do uczestników zamieszkałych w tej parafii. Msza święta odbędzie się 16 czerwca o godzinie 11.30 w kościele św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Wszelkie informacje w tym zakresie dostępne są pod numerem telefonu 660342772 - zachęca do udziału Antoni Majewski.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze