Strażacy z OSP w Olszowej celebrowali 90-lecie istnienia jednostki
Obchody jubileuszu 90-lecia OSP w Olszowej zainaugurowała msza święta, którą w miejscowym koście odprawił ks. Józef Żyłka, proboszcz parafii Klucz. Po niej przemaszerowano uroczystym pochodem na plac przy remizie, gdzie odbył się apel strażacki. Jednym z jego punktów było przedstawienie historii jednostki. - OSP w Olszowej powstała w 1934 roku z inicjatywy dawnego sołtysa Karola Kałuży, który został jej pierwszym naczelnikiem - mówi Henryk Błaszczyk, prezes OSP w Olszowej.
Przez lata jednostka się rozwijała. Udawało się remontować remizę, którą w czynie społecznym zbudowali ówcześni mieszkańcy, pozyskiwać sprzęt czy wozy strażackie.
- Przełomowy był rok 2005, gdy otrzymaliśmy, dzięki fundatorom, lekki samochód ratowniczo-gaśniczy i zaczęliśmy być coraz częściej dysponowani do zdarzeń komunikacyjnych - mówi Henryk Błaszczyk. - Z kolei w 2018 roku do naszej remizy został dobudowany boks garażowy, w którym zaparkował nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. W 2019 roku, dzięki przekazaniu pieniędzy z funduszu sołeckiego, udało nam się doposażyć go w armaturę wodno pianową, a następnie, z pomocą m.in. firm ze Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Ujazd, wyposażyliśmy pojazd w sprzęt medyczny. Z końcem 2023 roku, dzięki kolejnym dofinansowaniom, dokupiliśmy sprzęt hydrauliczny, który wykorzystujemy w ratownictwie drogowym.
Ważny dla OSP w Olszowej był też rok 2022, gdy została włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
- Obecnie w naszych szeregach jest 39 członków Dziecięcej Drużyny Pożarniczej oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, 31 członków wspierających, a także 34 członków zwyczajnych, z których 23 bierze czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych - dopowiada Henryk Błaszczyk.
Odznaczenia i podziękowania dla strażaków
Apel był również okazją do uhonorowania zasłużonych druhów. Tytuł honorowego członka przyznano Marii Borek, wieloletniej skarbnik, oraz Gerardowi Tiszbierkowi, który pełnił funkcję naczelnika, a także założył w 1986 roku kronikę OSP w Olszowej. Medal honorowy im. Bolesława Chomicza, przyznany przez prezydium Zarządu Głównego Związku OSP Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymał Piotr Urbańczyk, obecny naczelnik jednostki.
Podczas uroczystości głos zabrali też goście, którzy gratulowali jubileuszu, docenili codzienną służbę, pracę i zaangażowanie strażaków, a także złożyli im życzenia. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele gminy Ujazd, władz gminnej, powiatowej oraz krajowej straży, a także firm działających na terenie gminy Ujazd. Przybyły również poczty sztandarowe z OSP w Zimnej Wódce, OSP w Starym Ujeździe, OSP w Ujeździe i OSP w Niezdrowicach.
Wspólne świętowanie na pikniku
Obchody połączono z piknikiem rodzinnym, zorganizowanym przez OSP w Olszowej oraz sołectwo, który odbył się po części oficjalnej. Przygotowano kawę i ciasta, które upiekły mieszkanki miejscowości, chleb ze smalcem i ogórkiem czy grillowane kiełbaski, o które zadbali panowie. Były również kolorowe dmuchańce, animacje, warsztaty, bańki mydlane oraz darmowe lody dla dzieci, które ufundowała osoba prywatna. Wszystko zakończyła wieczorna zabawa taneczna z zespołem MiRaf.
- Dziękujemy wszystkim paniom, które upiekły ciasta, mężczyznom, którzy pomogli w sprawach technicznych, sołectwu Jaryszów za użyczenie sprzętu, a także sponsorom, którzy nas wsparli - mówi Sandra Szopa, sołtyska Olszowej.
Dodajmy, że piknik rodzinny zorganizowano już po raz drugi, a dodatkowymi okazjami do świętowania, poza jubileuszem 90-lecia OSP w Olszowej, był Dzień Matki i Dzień Dziecka.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze